Nie drap ani nie wyciskaj, tylko idź do lekarza. Takie ramiona to objaw choroby

Drobne, czerwone krosty pojawiające się grupami najczęściej na ramionach, ale czasem także na udach, łydkach, dekolcie lub pośladkach, to rogowacenie mieszkowe. Większość z nas myli je z trądzikiem lub alergią. Jednak to zjawisko ma zupełnie inne przyczyny. Jeśli i twoja skóra zaczyna przypominać skórkę kurczaka - prawdopodobnie przeholowałeś z jednym składnikiem w swojej diecie. Przyjrzyj się też dobrze swojemu stanowi ogólnemu, a najlepiej idź do lekarza - rogowacenie mieszkowe to także oznaka początków choroby metabolicznej.

Rogowacenie mieszkowe - co to jest?

Rogowacenie mieszkowe, zwane również keratosis pilaris, to schorzenie skóry, które charakteryzuje się występowaniem drobnych, szorstkich i czerwonych lub brązowych grudek na powierzchni skóry, najczęściej na ramionach, udach, pośladkach i twarzy.

Rogowacenie mieszkowe jest spowodowane nadmiernym rogowaceniem komórek skóry wokół mieszków włosowych, co prowadzi do blokowania mieszków włosowych i powstawania grudek. Chociaż rogowacenie mieszkowe może wyglądać nieestetycznie, nie jest to choroba zagrażająca życiu i zazwyczaj nie powoduje żadnych objawów lub bólu. Bez wątpienia jest natomiast nieestetyczne, a źle pielęgnowane - może powodować stany zapalne skóry i zostawiać nawet blizny. 

Reklama

Rogowacenie mieszkowe a nietolerancje pokarmowe i cukrzyca

Nie ma dowodów na to, że nietolerancja pokarmowa jest bezpośrednią przyczyną rogowacenia mieszkowego. Jednakże wiele osób z rogowaceniem mieszkowym zgłasza poprawę stanu skóry po wyeliminowaniu niektórych produktów spożywczych z diety, takich jak gluten, nabiał czy cukier. 

Ponadto istnieją badania sugerujące, że rogowacenie mieszkowe może być związane z niektórymi zaburzeniami metabolicznymi, takimi jak insulinooporność i cukrzyca typu 2, co może wpłynąć na stan skóry.

Jest kilka chorób, z którymi rogowacenie mieszkowe współwystępuje:

  • atopowe zapalenie skóry
  • łuszczyca 
  • alergie skórne zespół Downa
  • niedobór witaminy A
  • cukrzyca typu 2
  • nadczynność lub niedoczynności tarczycy, 
  • atopowego zapalenia skóry, 
  • zespołu Downa,
  • zespołu Cushinga.

Jeśli masz podejrzenie, że rogowacenie mieszkowe może być związane z jakimś schorzeniem, najlepiej skonsultuj się z dermatologiem, aby pomóc ci ustalić dokładną przyczynę.

Wyróżnić można również pewne czynniki, które zwiększają ryzyko pojawienia się rogowacenia. To odwodnienie, młody wiek (schorzenie zdecydowanie częściej występuje u nastolatków), tendencja do trądziku, nadmierne wydzielanie łoju czy niewłaściwa higiena i pielęgnacja skóry.

Rogowacenie mieszkowe a dieta

Nadmiar węglowodanów w diecie jest jedną z przyczyn, dlaczego nawet zdrowe osoby miewają od czasu do czasu obsypane brzydkimi krostkami ramiona czy plecy. Dlatego też za każdym razem, gdy przeholujesz z jedzeniem białego chleba, produktów mącznych, fast foodów i słodyczy, może pogorszyć się stan twojej skóry. Utrzymanie odpowiedniej, zbilansowanej i różnorodnej diety jest więc jednym z najlepszych sposobów leczenia rogowacenia mieszkowego. Dbaj też, by na talerzu nie zabrakło produktów pełnoziarnistych oraz warzyw, najlepiej zielonych. 

Ponieważ rogowacenie postępuje wraz z wysuszeniem skóry, ważne jest utrzymać ją nawilżoną, także od wewnątrz. Regularne picie wody jest dość oczywistie - ale zawsze warto o nim przypomnieć. Ponadto do diety włącz orzechy, tłuste ryby i inne produkty bogate w kwasy omega 3, co zagrwantuje napiętą, jedrną i nawilżoną skórę. W twoim codziennym jadłospisie niech znajdą się też produkty bogate w witaminy młodości, czyli A i E, które wspierają regenrację komórek skóry.

Rogowacenie mieszkowe - jak dbać o skórę?

O skórę dotkniętą rogowaceniem mieszkowym trzeba szczególnie dbać. Jak to robić prawidłowo?

  1. Po pierwsze grudek i krostek nie wolno wyciskać ani drapać - wówczas można zakazić zmiany i spowodować, że staną się większe, czerwone i wypełnione ropą. Po takich zmianach bardzo często zostają blizny!
  2. Ponadto należy regularnie nawilżać skórę - aby zachować elastyczność i miękkość skóry. Wybieraj produkty do pielęgnacji skóry, które zawierają naturalne składniki nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, gliceryna czy olejek jojoba.
  3. Unikaj gorących i długich kąpieli - gorąca woda i długie kąpiele lub prysznice mogą prowadzić do wysuszenia skóry, co pogarsza objawy rogowacenia mieszkowego. Zamiast tego wybieraj ciepłą wodę i krótsze kąpiele lub prysznice.
  4. Stosuj łagodne kosmetyki - unikaj kosmetyków, które zawierają ostre składniki chemiczne, takie jak retinoidy czy kwas salicylowy, które mogą podrażniać skórę i pogorszyć objawy keratosis pilaris. Zamiast tego wybieraj łagodne kosmetyki, które nie będą podrażniać skóry.
  5. Regularnie stosuj peeling - może to pomóc złuszczyć martwe komórki skóry i zmniejszyć objawy keratosis pilaris. Stosuj delikatne peelingi, które nie podrażniają skóry i unikaj zbyt silnego tarcia, które może prowadzić do podrażnienia.

CZYTAJ TAKŻE:

Maść nagietkowa. Stosuj na łuszczącą się skórę, wypryski i rany

Za grosze pozbędziesz się zaskórników. Pięć sprawdzonych sposobów

Domowe sposoby na złagodzenie trądziku

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: węglowodany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL