Skórne objawy chorób wątroby. Uważaj na kolor i wygląd skóry

Mówi się, że wątroba nie boli nawet jak choruje i jest w tej ludowej mądrości wiele prawdy - narząd ten nie ma receptorów czuciowych, ma za to ogromne możliwości regeneracyjne - do czasu oczywiście. Problemy z wątrobą dość często manifestują się za to na skórze i to często już we wczesnych stadiach choroby. Znając te symptomy, można zareagować w porę i umożliwić sobie skuteczne leczenie.

Objaw chorej wątroby: skóra banknotowa

Papier banknotowy ma charakterystyczny wygląd i fakturę, m.in. przez wzgląd na domieszkę bawełny. Pieniądze, jak wiadomo, są jednym z elementów wizerunku państwa, powinny być zatem miłe dla oka i... ręki. Z kolei skóra przypominająca w dotyku banknot (ang. money paper skin) - cienka, przesuszona, specyficznie pomarszczona, dodatkowo pokryta siecią widocznych drobnych naczynek krwionośnych, stanowi nie najlepszy omen. Może wskazywać na problemy z wątrobą, z marskością włącznie. 

Jeśli twoja skóra prezentuje się podobnie, a nawilżające kremy nie poprawiają tego stanu, skontroluj stan wątroby, choćby na wszelki wypadek. 

Reklama

Objaw chorej wątroby: przykurcz Dupuytrena

Objaw ten nie dotyczy samej skóry, a struktury podskórnej - rozcięgna dłoniowego. Zgrubienia i guzki powstające u podstawy palców dłoni (najczęściej małego i serdecznego), z czasem uniemożliwiające ich prostowanie to tzw. przykurcz Dupuytrena. Choć często przyczyna tych zmian pozostaje nieustalona, zdarza się, że współwystępują z chorobami wątroby. 

Objaw chorej wątroby: rumień dłoni i stóp

Zaczerwienione wnętrze dłoni (rzadziej - także podeszwy stóp), które nagle stały się jakby cieplejsze niż zazwyczaj to sygnał ostrzegawczy. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, czynnikiem wywoławczym - nierzadko przewlekłe schorzenia wątroby. Zwróć uwagę na ten symptom, zwłaszcza jeśli twoje dłonie zawsze były lodowato zimne.

Objaw chorej wątroby: świąd skóry

To najbardziej powszechny objaw patologiczny, sygnalizujący problemy wątrobowe, ale ponieważ jest bardzo niespecyficzny, trudno go od razu powiązać z chorobami tego narządu. Jeśli jednak swędzenie dotyczy skóry całego ciała, a szczególnie uporczywie odczuwane jest na stopach i kończynach górnych, to dość mocny trop wskazujący na wątrobę. 

Objaw chorej wątroby: objaw meduzy

Objaw głowy Meduzy (łac. caput medusae) to trudna do przeoczenia oznaka nadciśnienia wrotnego, stanowiącego powikłanie marskości wątroby. U pacjentów na skórze w okolicach pępka dochodzi do poszerzenia żył, które uwidaczniają się i przywodzą na myśl wijące się węże. Nazwa tej nieprawidłowości pochodzi od mitologicznej Meduzy, której głowę, zamiast włosów, porastały węże.

Objaw chorej wątroby: zmiany w obrębie paznokci

Zmieniająca się płytka paznokci może powiedzieć wiele o tym, co się dzieje w organizmie. Wątroba też wysyła sygnały w ten sposób, więc jeśli twoje paznokcie stały się mlecznobiałe, wyraźnie prążkowane - reaguj. 

Z kolei paznokcie zegarkowe to swoisty atrybut pacjentów wątrobowych chorujących latami. Ich płytki paznokciowe stają się jakby uniesione, wypukłe i zaokrąglone, przywodząc na myśl szkiełka chroniące tarcze klasycznych zegarków na rękę.

Objaw chorej wątroby: zmiany w obrębie jamy ustnej

Hepatolodzy, co może wydać się nietypowe, celem postawienia trafnej diagnozy, często dokonują oględzin jamy ustnej pacjentów. Właśnie tam lokalizują się pewne anomalie świadczące o chorującej wątrobie. Samodzielnie też powinno się zwracać uwagę na takie zmiany jak np. intensywnie czerwony, wygładzony język lub wargi lub chociażby zwiększoną podatność na powstawanie tzw. zajadów w kącikach ust.

Objaw chorej wątroby: ginekomastia u mężczyzn

Powiększenie i bolesność gruczołów piersiowych u mężczyzn często współwystępuje z marskością wątroby, zwłaszcza tą o podłożu alkoholowym. Przemijająca ginekomastia (trwające krócej niż 12 miesięcy) jest zjawiskiem fizjologicznym w przypadku dojrzewających chłopców, niekiedy też u mężczyzn w okresie andropauzy. W innych okolicznościach wymaga pełnej diagnostyki z oznaczeniem poziomu hormonów.

Plamy wątrobowe - skąd naprawdę się biorą?

Brunatne plamy pojawiające się na dłoniach, kojarzące się z wiekiem senioralnym i wątrobą, zwane plamami wątrobowymi właśnie, w rzeczywistości nie mają nic wspólnego ani ze starością, ani z chorobami wspomnianego narządu. Mogą występować nawet u osób młodych i zdrowych, choć zwykle "pracuje się" na nie latami - eksponując dłonie na działanie promieni słonecznych. Ten defekt kosmetyczny nie oznacza więc ukrytej choroby, a mylącą nazwę zawdzięcza barwie - podobną ma wątroba.

CZYTAJ TAKŻE:

Plamki Brushfielda na tęczówce oka - kto się z nimi rodzi?

Przykre statystyki. 99 proc. chorych w szpitalach łączy jeden fakt

Wiadomo dlaczego włosy nadmiernie wypadają. Winny jeden składnik diety

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: chora wątroba | zmiany skórne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL