Tatuaże permanentne a zmywalne. Które bardziej szkodzą skórze?

Do tej pory w badaniach nad tatuażami skupiano się na tatuażach tradycyjnych - permanentnych, wykonywanych przy pomocy igieł. Badacze z Hiszpanii postanowili przyjrzeć się w końcu ich tymczasowym odpowiednikom. Jak się okazuje, uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych malunki, których łatwo pozbyć się ze skóry, mogą osłabiać jej możliwości ochronne. Naukowcy u osób, u których wykonano tymczasowy tatuaż, zaobserwowali pogorszenie nawodnienia naskórka, zmiany temperatury i większą wrażliwość na wolne rodniki. Wpływ tego rodzaju tatuaży został uznany za bardziej szkodliwy niż tych klasycznych.

Tatuaże tymczasowe. Jak oddziałują na skórę?

Dziś zmywalne tatuaże są łatwo dostępne. Skórę dorosłych zdobią na wakacjach czy imprezach okolicznościowych. W przypadku dzieci to o wiele częstsze zjawisko. Tylko, jak dowodzą najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Granadzie, w Hiszpanii, nie są one do końca bezpiecznym wyborem. Badacze skutki ich działania porównali z działaniem tatuaży tradycyjnych - permanentnych. Te pierwsze, łatwo usuwalne, okazały się bardziej szkodliwe. Dlaczego? 

"Nasze wyniki wskazują, że w porównaniu do tkanki w naturalnym stanie, skóra, na którą nałożono tymczasowy tatuaż, ma niższą temperaturę, naskórek jest gorzej nawilżony, a także spada aktywność przeciwutleniająca" (przeciwutleniacze, inaczej antyoksydanty, neutralizują oddziaływanie na skórę wolnych rodników, które powodują przesuszanie się skóry, utratę jej jędrności i elastyczności, czyli starzenie, czy nasilenie stanów zapalnych (red.) - zaznacza José Pablo Serrano, jeden z autorów pracy opublikowanej na łamach "Journal of Clinical Medicine" .

Reklama

Naukowcy podkreślają, że tego typu ozdoby ciała powinny być więc używane ostrożnie. Szczególnie dotyczy to osób z uszkodzeniami i chorobami skóry, np. łuszczycą czy atopowym zapaleniem.

Tatuaże permanentne i ich wpływ na skórę

Badacze zwracają uwagę, że dotychczasowe badania dotyczyły przede wszystkim tradycyjnych tatuaży, wykonywanych przy pomocy igieł. To bowiem bardziej inwazyjna metoda. W ich przypadku może dochodzić do infekcji, powstawania ziarniaków czy odczynów alergicznych.

Mimo to, w przeprowadzonym badaniu wytatuowana w tradycyjny sposób skóra nie różniła się znacząco od naturalnej. "Doszliśmy do wniosku, że permanentne tatuaże nie wydają się znacznie naruszać działania naskórka, co natomiast czynią tatuaże tymczasowe" - mówi José Pablo Serrano. 

Naukowcy przypominają, że także czasowe tatuaże wykonywane z zastosowaniem henny, które w tym badaniu nie były testowane, mogą powodować reakcje alergiczne.

Masz w planach tatuaż? Rady od naukowców

Podsumowując, badacze stwierdzają, że tatuaże to proces "wiążący się z uszkodzeniem skóry, który nie jest wolny od możliwości powikłań". Zalecają, aby przed zdecydowaniem się na tatuaż, zapoznać się z informacją na temat ryzyka infekcji czy uczuleń, a w przypadku tatuaży trwałych zawsze wybierać renomowane salony.

Polecamy: 

Nie tylko nowotwory. Poznaj negatywne skutki opalania się

Tatuaż a oddawanie krwi. Wszystko, co musisz wiedzieć

Siedem rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, zanim zrobisz sobie tatuaż

PAP/INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: tatuaże
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL