Wstydzą się wyglądu swojej twarzy. Co dziesiąty dorosły boryka się z trądzikiem
Trądzik różowaty to dolegliwość, która występować może nawet u 10 proc. populacji. Wśród możliwych przyczyn trądziku wymienia się przede wszystkim czynniki genetyczne. Trądzik różowaty związany może być także z silnym stresem, nieodpowiednią dietą czy złą pielęgnacją skóry. Co gorsza, wzbudza zainteresowanie przechodniów, którzy nie kryją się z rzucaniem ciekawskich spojrzeń.
Trądzik różowaty to przewlekły stan zapalny skóry, który objawia się charakterystycznymi zmianami. Mogą one przybierać różną formę - grudek, krostek czy zaczerwienienia. Zmiany występują głównie na twarzy, na brodzie, nosie, czole i policzkach Szacuje się, że problem z trądzikiem różowatym może mieć nawet 10 proc. populacji. Choroba dotyczy przede wszystkim dorosłych - zwłaszcza tych po 30. roku życia. Z badań wynika, że trądzik najczęściej pojawia się u kobiet. Mężczyźni chorują znacznie rzadziej, jednak w ich przypadku przebieg choroby jest ostrzejszy.
Ze względu na przebieg choroby wyróżnić można kilka rodzajów trądziku różowatego. To postać:
- grudkowo-krostkowa - występuje głównie na twarzy w formie grudek oraz małych krostek,
- rumieniowa z teleangiektazjami - występuje głównie na twarzy w formie rumienia, krostek, grudek oraz widocznych naczyń krwionośnych,
- przerostowo-naciekowa - cechuje się nierówną powierzchnią skóry, na której występować mogą guzki oraz zapalenie mieszków włosowych,
- ziarniniakowa - wyróżnia się zmianami (przede wszystkim grudkami i krostkami) w charakterystycznym żółtym kolorze,
- oczna - występuje w okolicy oczu i może łączyć się z takimi schorzeniami jak jęczmień czy dysfunkcją gruczołów.
Jak do tej pory nie udało się określić bezpośredniej przyczyny trądziku różowatego. Wśród możliwych powodów wymienia się przede wszystkim czynniki genetyczne. Ryzyko trądziku zwiększają również:
- jasna karnacja,
- silny stres,
- nieprawidłowa dieta (chodzi przede wszystkim o spożywanie tłustych i przetworzonych produktów, a także żywności typu fast food),
- zarażenie wirusem HPV,
- nieprawidłowa pielęgnacja skóry.
W rozwoju trądziku kluczowe mogą być również stosowane leki. Przede wszystkim steroidy, wazodilatatory, inhibitory konwertazy angiotensyny, statyny, niektóre leki przeciwzapalne oraz antybiotyki. Inną przyczyną trądziku mogą być warunki atmosferyczne. Zmiany na skórze mogą powstać z powodu suchego powietrza, ekspozycji na słońce, wilgoci czy zimna. Trądzik różowaty bardzo często występuje także u osób nadużywających alkohol.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby w przypadku podejrzenia trądziku różowatego zgłosić się do lekarza. Leczeniem zmian na skórze zajmuje się dermatolog. Samodzielne dobieranie kosmetyków czy maści może doprowadzić do zaostrzenia objawów. Leczenie miejscowe opiera się przede wszystkim na antybiotykach w formie maści i kremów. Preparaty na trądzik powinny zawierać takie substancje jak erytromycyna, klindamycyna i metronidazol. Często stosuje się także kwas azelinowy, retinoidy, zawiesinę siarkowo-ichtiolowa oraz pastę ichtiolową. Doustnie pacjentom podaje się dodatkowo tetracykliny, erytromycynę i metronidazol.
Ważnym elementem leczenia trądziku różowatego jest odpowiednia pielęgnacja. Należy wybierać naturalne kosmetyki o działaniu nawilżającym. Warto unikać wysuszających produktów zawierających alkohol. Kluczowa jest również odpowiednia dieta.
Z jadłospisu pacjenta z trądzikiem różowatym powinny zniknąć takie produkty jak alkohol, papierosy, kawa, mocna herbata i czekolada. Warto ograniczyć również spożywanie tłustych i bardzo pikantnych potraw oraz przetworzonej żywności typu fast food. Jadłospis osoby walczącej z trądzikiem powinien opierać się na zdrowej diecie składającej się z chudego mięsa, ryb oraz sezonowych owoców i warzyw. Żywieniowych inspiracji warto poszukać w nowej piramidzie żywienia.
Zobacz także:
Tran - płynne złoto. Kupiłeś już sobie buteleczkę na jesień?
"Syndrom demona nocy". Najprzyjemniejsze zaburzenie psychologiczne?