Zimą skóra ma najtrudniej. Unikaj gorących kąpieli i nie rezygnuj z kremów z filtrem

Nasza skóra reaguje na zmiany pór roku. W chłodniejsze, zimowe miesiące nierzadko staje się sucha, zaczerwieniona i łuszcząca. Nie służą jej zimne powietrze, mroźny wiatr, niski poziom wilgotności w pomieszczeniach czy nagłe zmiany temperatury. Niektóre nasze nawyki również. Jak uniknąć przesuszenia skóry zimą? Jak o nią dbać o tej porze roku? Wyjaśniamy.

Sucha skóra zimą - przyczyny

Naskórek to najbardziej zewnętrza warstwa skóry. Z kolei najbardziej zewnętrzna, wierzchnia warstwa naskórka to tzw. warstwa rogowa będąca czymś w rodzaju "skóry skóry". Pełni ona niezwykle ważne funkcje - chroni przed urazami mechanicznymi, chemicznymi, a także wnikaniem szkodliwych drobnoustrojów. To tak naprawdę pierwsza bariera chroniąca organizm przed czynnikami zewnętrznymi. Tworzą ją kombinacja lipidów i umierających lub martwych komórek skóry. Zima, ze zmianami wilgotności i temperatury, to dla niej prawdziwe wyzwanie.  

Wilgotność jest niezbędna do tego, by bariera skórna działała bez zarzutu. Im bardziej suche powietrze, tym więcej wody ucieka ze skóry. Jak zauważają eksperci, zawartość wody w naskórku ma tendencję do odzwierciedlania poziomu wilgotności wokół niego. Kiedy więc zimą przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach (i ogrzewanie często jeszcze podkręcamy), skóra reaguje m.in. przesuszeniem, łuszczeniem, ściągnięciem czy pieczeniem. Jednocześnie pogoda na zewnątrz, mróz, zimny wiatr mogą pozbawić skórę jej naturalnych olejów i substancji, które ją chronią i nawilżają. Branie gorących kąpieli lub pryszniców również może uszkodzić powierzchnię skóry, prowadząc do jej wysuszenia. 

Reklama

Oprócz sezonowych zmian pogody duży wpływ na to, czy ktoś ma suchą skórę, czy też nie, ma także genetyka. Niektóre osoby mają bardziej suchą skórę, ponieważ nie wytwarzają wystarczającej ilości białka zwanego filagryną, które odgrywa rolę w tworzeniu i nawilżaniu bariery skórnej.

Nie można wykluczyć też obecności pewnych schorzeń, które mogą przyczyniać się do suchości skóry (np. atopowego zapalenia skóry). Zaostrzenie objawów w okresie zimowym z powodu wyżej wymienionych czynników obserwują m.in. osoby z AZS, łuszczycą czy trądzikiem różowatym.

Skóra łatwiej przesusza się też z wiekiem.

Sucha skóra zimą - objawy

Suchość, która wynika z uszkodzenia bariery skórnej w okresie zimowym, może prowadzić m.in. do:

  • łuszczenia skóry,
  • zaczerwienienia,
  • szorstkości skóry,
  • świądu,
  • kłucia, pieczenia,
  • pęknięć na skórze,
  • wrażliwości na dotyk.

Objawy mogą mieć różny stopień nasilenia i mogą wyglądać inaczej w zależności od tego, jakiego obszaru ciała dotyczą.

Sucha skóra zimą. Czego unikać? Co stosować?

Chcesz uniknąć zimowych problemów ze skórą? Wymienimy kilka sposobów. Zmiana pewnych nawyków i stosowanie odpowiednich produktów może pomóc zachować miękką, gładką i promienną skórę przez kilka tych zimnych miesięcy.

Gdy na zewnątrz temperatura spada, jedyne, czego pragniemy, to ciepło. Długi, gorący prysznic lub kąpiel wydają się idealnym zakończeniem dnia. Niestety nie dla skóry. Na skutek wysokiej temperatury wody skóra łatwo ulega przesuszeniu i podrażnieniu. Im cieplejsza woda, tym gorszy efekt. Temperatura wody nie powinna przekraczać 37 st. Zimą zaleca się też ograniczenie długości i częstotliwości kąpieli. I jedna ważna wskazówka - zamiast energicznie pocierać skórę, delikatnie wytrzyj ją miękkim ręcznikiem.

Po kąpieli należy nałożyć nawilżający krem. Stosowanie kremu nawilżającego to najlepszy sposób na nawilżenie naskórka i zapobieganie utracie wody ze skóry.

Krem przeciwsłoneczny kojarzy nam się z latem, ale zimą nie powinno się rezygnować z produktów z filtrem SPF. Nawet o tej porze roku szkodliwe promieniowanie UV może osłabiać płaszcz lipidowy skóry. W okresie jesienno-zimowym zaleca się ochronę na poziomie minimum SPF30. Warto za to ograniczyć stosowanie peelingów złuszczających i zabiegów parowych.

Dobrze jest zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Nawilżacz zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Dzięki niemu nie jest ono tak ciepłe i suche, na co nasza skóra, a także włosy, oczy czy śluzówka nosa dobrze reagują. Można też uciec się do prostszych metod i np. położyć mokry ręcznik na kaloryferze, ale to rozwiązanie swoje wady.

Nie zapominajmy także o nawadnianiu organizmu. Picie odpowiedniej ilości wody wpływa pozytywnie na wygląd skóry, a także na nasze zdrowie i samopoczucie. Spożywanie wody może zwiększyć poziom nawilżenia skóry nawet o kilkanaście procent.

By uniknąć nieprzyjemnych objawów ze strony skóry, warto zimą zrezygnować z ubrań wykonanych z materiałów, które mogą ją podrażniać. Niektóre osoby źle reagują np. na wełnę. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Pięć błędów, przez które tyjemy zimą

Pięć zasad pielęgnacji skóry zimą

Kosmetyki na zimę - jakie stosować, których unikać? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: skóra
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL