Nazywany jest witaminą B9. Ma mieć zbawienny wpływ na chorą tarczycę

Choroby tarczycy wiążą się z zaburzeniami nastroju, masy ciała, częstości rytmu serca, zwiększoną potliwością, problemami z płodnością czy zmianą wyglądu twarzy. Objawy zależą od typu choroby tego narządu, niemniej jest ich wiele i mogą być bardzo uciążliwe. Nic dziwnego, że pacjenci szukają wszelkich sposobów, by polepszyć swój stan zdrowia. Nie tak dawno naukowcy zwrócili uwagę na inozytol - związek, który może okazać się nieocenioną pomocą dla osób cierpiących na choroby tarczycy. Jak działa? Wyjaśniamy, a o zasadność jego stosowania pytamy eksperta - dr. hab. n. med. Ernesta Kuchara, specjalistę chorób zakaźnych, kierownika Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz eksperta Grupy Luxmed.

Czym jest inozytol?

Inozytol to organiczny związek z grupy alkoholi cukrowych, pochodną glukozy, który bywa nazywany "witaminą B8". Nie jest to jednak do końca trafne określenie, ponieważ substancja może być syntetyzowana w naszym ciele, a to przeczy definicji witaminy. W kontekście organizmu ludzkiego znaczenie ma mio-inozytol, czyli izomer wyizolowany w 1850 roku z ekstraktów mięśniowych przez Johanna Josepha Scherera. U człowieka duże stężenie inozytolu występuje w sercu i mózgu oraz w jajnikach. Co więcej, uznaje się, że wysoki poziom tej substancji w płynie pęcherzykowym jest markerem dobrej jakości komórek jajowych.

Reklama

Jakie właściwości ma inozytol?

Inozytol ma szeroki zakres działań. Jest nie tylko składnikiem błon komórkowych, ale w swojej wolnej postaci uczestniczy w wielu procesach komórkowych, np. w produkcji przekaźników hormonów, przepuszczalności kanałów jonowych, reakcji na stres i kontroli szlaków sygnałowych glukozy. Ponadto wchodzi w skład spermy. 

Dowiedziono, że mio-inozytol zwiększa wrażliwość na insulinę, dlatego jest stosowany w leczeniu zespołu policystycznych jajników (PCOS) oraz zaburzeń płodności.

Inozytol a tarczyca

Mio-inozytol odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu tarczycy i chorobach autoimmunizacyjnych: bierze udział w sygnalizacji komórkowej, a dokładniej, jako wtórny przekaźnik, reguluje aktywność wielu hormonów, w tym TSH, tj. hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, który m.in. wzmaga przepływ krwi przez ten narząd, a także zwiększa wydzielanie hormonów tarczycy - T4 i T3: tyroksyny i trójjodotyroniny. Naukowcy udowodnili, że podawanie mio-inozytolu skutecznie obniża poziom TSH, przeciwciał anty-TPO i anty-Tg, a także reguluje poziom hormonów tarczycy oraz poprawia samopoczucie.

Inozytol a niedoczynność tarczycy

Mio-inozytol jest niezbędny do produkcji H2O2, potrzebnego do syntezy hormonów tarczycy. W rezultacie wyczerpanie tego związku lub zaburzenie inozytolowego szlaku sygnalizacji TSH może predysponować do rozwoju niektórych chorób tarczycy, w szczególności do niedoczynność tarczycy. W kilku badaniach klinicznych wykazano, że po leczeniu mio-inozytolem i selenem poziomy TSH znacznie obniżyły się u pacjentów z subkliniczną niedoczynnością tarczycy z lub bez autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Redukcji TSH towarzyszył też spadek przeciwciał przeciwtarczycowych. Co więcej, suplementacja mio-inozytolem wydaje się również wpływać na zmniejszenie rozmiaru guzków tarczycy o charakterze łagodnym.

Inozytol a choroba Hashimoto

Wciąż trwają badania dotyczące zastosowania mio-inozytolu w leczeniu choroby Hashimoto. Wyniki zdają się być obiecujące, zwłaszcza w przypadku jednoczesnego przyjmowania selenu. Uważa się, że odpowiedni poziom tych związków chroni komórki tarczycy przed działaniem cytokin lub nadtlenku wodoru (H2O2) - czyli czynników mogących powodować stan zapalny czy martwicę komórek tarczycy. Połączenie inozytolu z selenem ma również zapobiegać progresji choroby Hashimoto do niedoczynności tarczycy.

Przeprowadzono badanie, w którym pacjenci ci zostali podzieleni na trzy grupy: nieleczona, leczona tylko selenem i leczona połączeniem selenu z inozytolem. Ocena wyników została przeprowadzona na początku badania oraz po sześciu i dwunastu miesiącach. W porównaniu do początkowej wartości, poziom TSH wzrósł istotnie u nieleczonych pacjentów, ale zmniejszył się o 31 proc. i 38 proc. odpowiednio u pacjentów leczonych selenem oraz selenem i inozytolem. Warto też dodać, że w ostatniej grupie obserwowano wcześniejsze zmniejszenie TSH w porównaniu do grupy leczonej samym selenem.

Inozytol - skutki uboczne

Pomimo szerokiego zastosowania klinicznego, wciąż nie poznano wszystkich potencjalnych działań i efektów ubocznych, wynikających z przyjmowania tego związku. Zazwyczaj obserwuje się dolegliwości ze strony układu pokarmowego o łagodnym nasileniu takie jak: nudności, wzdęcia i biegunka. Niemniej leczenie inozytolem generalnie uważa się za bezpieczne. 

Stosowanie inozytolu na tarczycę - co na to lekarze?

Choć zauważa się, że stosowanie inozytolu może mieć pozytywny wpływ na pracę tarczycy, dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Pediatrii z oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz ekspert Grupy Luxmed, zwraca uwagę, że to jeszcze nie pora, by przepisywać go pacjentom.

- Inozytol pełni funkcję wtórnego przekaźnika. Wymaga przyjmowania sporych dawek, więc powinien być przyjmowany pod kontrolą lekarza. Dotychczas potwierdzono jego stosowanie w dwóch wskazaniach: zespole policystycznych jajników (PCOS) i depresji. Zbyt wcześnie, by zalecać inozytol w chorobach tarczycy, ponieważ nie dysponujemy wciąż wieloma rzetelnymi badaniami na ten temat - mówi w rozmowie z Interią ZDROWIE.

Inozytol - jak nie dać się oszukać?

Poza tym, że inozytol jest wytwarzany w organizmie, może być także dostarczany z pożywieniem (znajduje się w nasionach, orzechach, owocach cytrusowych) lub w formie suplementu diety. Zwłaszcza ta ostatnia forma wydaje się wyjątkowo kusząca, ze względu na łatwą dostępność i zachwalane przez producentów skutki zdrowotne. Jeśli jednak zależy ci na faktycznej poprawie stanu zdrowia, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista zleci wykonanie odpowiednich badań i zaleci właściwą terapię, zgodną z aktualną wiedzą medyczną, taką, by była skuteczna, a jednocześnie bezpieczna.

CZYTAJ TAKŻE:

Schudła 25 kilo mimo choroby tarczycy. Oto, co radzi innym

Nietypowy objaw chorej tarczycy. "Hashimotki" dobrze to znają

Te rady da ci dobry endokrynolog. Tarczyca odżyje, objawy niedoczynności ustąpią

Źródła:

1. Norido M. , Basciani S. , Myo-inositol plus selenium supplementation restores euthyroid state in Hashimoto’s patients with subclinical hypothyroidism, European Review for Medical and Pharmacological Sciences, 2017

https://www.europeanreview.org/wp/wp-content/uploads/051-059-Myo-inositol-and-selenium-restore-euthyroid-state.pdf

2. Benvenga S, Nordio M, Laganà AS, Unfer V. The Role of Inositol in Thyroid Physiology and in Subclinical Hypothyroidism Management. Front Endocrinol (Lausanne). 2021

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34040582/

3. Pace C, Tumino D, Russo M, Le Moli R, Naselli A, Borzì G, Malandrino P, Frasca F. Role of selenium and myo-inositol supplementation on autoimmune thyroiditis progression. Endocr J. 2020

https://www.jstage.jst.go.jp/article/endocrj/67/11/67_EJ20-0062/_article

4. Carlomagno G, Unfer V. Inositol safety: clinical evidences. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2011,

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21845803

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: niedoczynność tarczycy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL