Tak też przebiega zapalenie płuc. Nietypowe objawy nie budzą podejrzeń

Zapalenie płuc, chociaż kojarzone jest jako choroba o ciężkim przebiegu, może rozwijać się na skutek działania nietypowych bakterii. W efekcie takiego zakażenia, pacjent nie jest świadom tego, że w jego płucach toczy się groźne zapalenie. Jak objawia się atypowe zapalenie płuc i dlaczego ważne jest wdrożenie szybkiego leczenia? Odpowiadamy.

Zapalenie płuc wywołane przez bakterie

Do zapalenia płuc najczęściej dochodzi na skutek działania bakterii Streptococcus pneumoniae, które wywołują stan zapalny w drogach oddechowych. Zdarza się, że zapalenie płuc ma podłoże wirusowe, jednak dochodzi do niego zdecydowanie rzadziej.

Stan zapalny obejmuje tkankę śródmiąższową płuc lub bezpośrednio pęcherzyki płucne. Do zapalenia może dojść w trakcie leczenia wewnątrzszpitalnego, jak i poza szpitalem.

Do grupy najwyższego ryzyka zaliczane są osoby z niedoborem odporności, w trakcie leczenia onkologicznego, a także pacjenci z niewydolnością oddechową lub pacjenci po intubacji dotchawiczej celem stosowania wentylacji mechanicznej.

Reklama

Ponadto na zapalenie płuc szczególnie narażone są niemowlęta i dzieci, osoby po przebytej antybiotykoterapii, osoby dializowane oraz pacjenci hospitalizowani dłużej niż pięć dni.

Atypowe zapalenie płuc

Atypowym zapaleniem płuc nazywana jest infekcja, która dotyka dolnych dróg oddechowych i wywołana jest nietypowymi bakteriami. Do nietypowych szczepów zalicza się Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia pneumoniae i Legionella pneumophila.

Zapalenie spowodowane tymi bakteriami daje inne objawy infekcji, a sposób leczenia musi być odpowiednio dopasowany przez lekarza prowadzącego.

Objawy atypowego zapalenia płuc

Okres wylęgania choroby jest stosunkowo długi, ponieważ trwa nawet do 3 tygodni. Objawy atypowego zapalenia płuc różnią się od typowej choroby i mają mniej gwałtowny przebieg.

U chorych przede wszystkim pojawia się suchy, męczący kaszel, który może trwać nawet kilka tygodni. Ponadto pacjenci rzadko mają wysoką gorączkę, a jedynie stan podgorączkowy. Jednym z objawów atypowego zapalenia płuc może być ból gardła oraz bóle mięśni i stawów.

Zmiany osłuchowe u pacjentów są skąpe, co może być mylące w trakcie diagnostyki pacjenta. Typowe zmiany zapalane w atypowym zapaleniu płuc widoczne są dopiero w wykonaniu diagnostyki obrazowej, czyli w RTG klatki piersiowej pacjenta.

Jak rozpoznać atypowe zapalenie płuc?

W zależności od tego, która bakteria zaatakowała tkankę płuc, objawy mogą różnić się od siebie i różny może być okres trwania choroby.

W przypadku zakażenia Mycoplasma pneumoniae choroba ma ostry przebieg, a typowym objawem jest męczący kaszel, zwłaszcza w nocy. U pacjentów stwierdza się powiększone węzły chłonne, może wystąpić żółtaczka, a choroba może dać powikłanie w postaci zapalenia mięśnia sercowego.

W zakażeniu Chlamydia pneumoniae typowym objawem jest zapalenie gardła z towarzyszącym bólem. Bakteria ta powoduje również, że pacjent odczuwa ból zatok oraz uporczywy katar. Leczenie tego zapalenia płuc trwa stosunkowo długo, a kaszel utrzymuje się nawet kilka tygodni po wyleczeniu choroby.

Legionella pneumophila namnaża się w wilgotnym środowisku i bytuje w klimatyzacjach, wodach i na kąpieliskach. Przebieg choroby w zakażeniu tą bakterią ma charakter ostry, u pacjentów występuje wysoka gorączka, dreszcze a nawet splątanie i zaburzenia świadomości. W legionellozie może wystąpić zapalenie opłucnej, zapalenie mięśnia sercowego a także zapalenie mózgu.

W badaniach laboratoryjnych stwierdza się cechy uszkodzenia nerek i wątroby. W zapaleniu płuc spowodowanym legionellą u pacjentów pojawia się wysypka skórna oraz zapalenie stawów.

Atypowe zapalenie płuc u dzieci

Atypowe zapalenie płuc jest niebezpieczne szczególnie dla dzieci. U najmłodszych pacjentów objawami towarzyszącymi infekcji, są:

  • wymioty,
  • biegunka,
  • umiarkowana gorączka,
  • ból gardła.

W badaniu osłuchowym zmiany są niewielkie, jednak w badaniu RTG uwidacznia się duże zmiany w polach płucnych. Wdrożenie szybkiego leczenia jest niezbędne, ponieważ bakterie mogą wywołać zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, a nawet kłębuszkowe zapalenie nerek.

Leczenie atypowego zapalenia płuc

Ciężkie powikłania, jakie mogą pojawić się przy atypowym zapaleniu płuc, są niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta, dlatego konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii adekwatnie do bakterii, która wywołała chorobę. By ustalić typ bakterii, konieczne jest pobranie plwociny pacjenta i wykonanie antybiogramu. Na jego podstawie dobierany jest odpowiedni antybiotyk.

CZYTAJ TAKŻE:

Często łapiesz zadyszkę? Oto, jak poznać, czy grozi ci POChP

Pneumocystoza wywoływana jest przez grzyba. Atakuje najsłabszych

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zapalenie płuc objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL