Zaskakujące, gdzie na ciele chowają się kleszcze. Nikt tam nie szuka
Kleszcze, niewielkich rozmiarów pajęczaki, uznawane są za jedno z największych naturalnych zagrożeń dla zdrowia ludzi żyjących w naszej strefie klimatycznej. Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega, że ich aktywność właśnie się wzmaga, a ugryzienie to wielkie ryzyko. Do chorób przenoszonych przez kleszcze zalicza się m.in. boreliozę (ponad 17 tys. przypadków w ubiegłym roku) i kleszczowe zapalenie mózgu (445 przypadków w 2022 roku). Wbitego w skórę osobnika należy usunąć jak najszybciej, ale wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że padło ofiarą kleszcza. Jakie miejsca na ciele najczęściej wybierają kleszcze? Gdzie ich szukać? Odpowiadamy.
Sezon na kleszcze rozpoczyna się wraz z wiosennym wzrostem temperatury. Zaczynają one szukać żywicieli, gdy temperatura wynosi ok. 5 st. Celsjusza, i pozostają aktywne aż do przełomu października i listopada. Jednak, gdy zimy są łagodniejsze, sezon na kleszcze może zacząć się już w styczniu i trwać do grudnia, czyli cały rok.
Szczyt aktywności rocznej kleszczy przypada na maj-czerwiec i wrzesień-październik, z kolei w ciągu dnia są one szczególnie aktywne w godzinach przedpołudniowych - od godz. 8 do 12, a potem od godz. 16 do 20.
Jak zwraca uwagę Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), na kleszcze już trzeba uważać. Z wielu miejsc Polski sygnały o ich aktywności płynęły jednak już zimą (m.in. od użytkowników serwisu ciemnastronawiosny.pl).
Eksperci przekonują, że nie ma dziś bezpiecznych miejsc, jeśli chodzi o kleszcze - kontakt z nimi można mieć wszędzie i nie trzeba wybierać się do lasu na grzyby, by "złapać" kleszcza. Te pajęczaki występują w miastach i na wsiach, w lasach i na skrajach lasów, w parkach, na łąkach, na placach zabaw, w przydomowych ogródkach, na pasach zieleni na drodze. Przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy.
Kleszcz wcina się w skórę przy pomocy narządu gębowego przypominającego nożyczki, a dzięki ryjkowi tworzy otwór w ukrwionej tkance. W ciele "siedzi" mocno. Niektóre gatunki kilka minut po ugryzieniu produkują dodatkowo coś w rodzaj kleju, co pomaga im jeszcze ściślej przylegać do swojego żywiciela. Choć brzmi to boleśnie, bolesnym zwykle nie jest. Kleszcz, przebijając skórę, wprowadza do naszego organizmu substancje znieczulające, przeciwkrzepliwe i przeciwzapalne.
Jeśli wybieramy się na spacer do lasu lub innego miejsca bytowania kleszczy, ubranie powinno szczelnie osłaniać skórę. Warto sięgnąć również po środek odstraszający kleszcze. Po powrocie do domu dobrze jest zmienić ubranie i sprawdzić, czy w tym, co mieliśmy na sobie, kleszcz gdzieś się nie zawieruszył. Dokładnie należy sprawdzić także swoją skórę. Szukamy charakterystycznego, czarnego punkciku.
Kleszcze przyciąga zapach potu, ciepłota ciała i wydychany przez nas dwutlenek węgla. Gdy znajdą się już na naszym ciele, zazwyczaj wędrują i szukają najlepszego dla siebie miejsca. Takimi są dla nich miękkie, cieńsze i dobrze ukrwione obszary skóry. Choć kleszcze można znaleźć w dowolnym miejscu, można wymienić takie, w które wgryzają się najczęściej.
Miejsca, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas oglądania ciała, to obszary:
- za uszami,
- na głowie oraz szyi (dotyczy głównie dzieci),
- przy linii włosów,
- pod pachami,
- pod biustem,
- w okolicach łokcia,
- w okolicach pępka,
- w pachwinach,
- pod kolanami,
- w okolicach ścięgna Achillesa (to ścięgno łączące mięsnie łydki z kością piętową),
- na pośladkach i między pośladkami.
Jeśli znaleźliśmy kleszcza wbitego w skórę, należy go jak najszybciej usunąć. Im dłużej kleszcz tkwi w skórze, tym większe ryzyko dla naszego zdrowia.
Kleszcza można usunąć samemu. "Nie czekaj na pomoc lekarską, bo niepotrzebnie zwiększasz ryzyko zachorowania na choroby wywołane drobnoustrojami przenoszonymi przez te pajęczaki" - zwraca uwagę NFZ. Dobrze zaopatrzyć się w zestaw narządzi do bezpiecznego i skutecznego ich usuwania. Są one dostępne w aptekach i dołączona jest do nich instrukcja, w której krok po kroku wyjaśnione jest, jak usunąć pajęczaka. Eksperci przypominają, że kleszcza nie należy wyciągać "gołymi" palcami, nie można go wykręcać, wyciskać, rozgniatać czy przypalać. Nie należy sobie też "pomagać" tłustymi substancjami, np. kosmetykami do ciała.
Po usunięciu kleszcza należy umyć i zdezynfekować skórę, a następnie uważnie ją obserwować, nawet przez kilka kolejnych tygodni. Jeśli pojawiły się objawy takie jak zaczerwienie i/lub obrzęk w miejscu wkłucia i/lub wokół niego, gorączka, nudności i wymioty, bóle głowy lub objawy neurologiczne, należy udać się do lekarza
CZYTAJ TAKŻE:
Kleszczowe zapalenie mózgu. Co trzeba wiedzieć o szczepieniu?
Te rośliny skutecznie odstraszają kleszcze w ogrodzie. Uciekają w popłochu!