Darmowe testy na COVID-19 w aptekach. Wszystko, co musisz wiedzieć

Od 27 stycznia bezpłatny test na obecność wirusa SARS-CoV-2 będzie można zrobić w aptece. Do wykonania darmowego testu antygenowego pod kątem COVID-19 nie będzie potrzebne skierowanie. Apteki, w których testy będą przeprowadzane, muszą spełniać określone standardy bezpieczeństwa.

Testy w aptekach. Za darmo i bez skierowania

Darmowe testy na COVID-19 w aptekach to jeden z elementów rządowej strategii walki z pandemią COVID-19 na zimę i wiosnę. Zmiany zostają wprowadzone w związku z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa - wariantu Omikron. Jedno z założeń jest takie, by testowanie było jak najpowszechniejsze.

Osoba chcąca wykonać test - test antygenowy (czyli taki, który wykrywa antygeny pobrane z wymazu z nosogardzieli badanego) - nic nie zapłaci. Koszt testów w całości pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Skierowanie na test na obecność wirusa SARS-CoV-2 nie będzie wymagane.

Reklama

- Każdy, kto jest zainteresowany, wypełniając formularz bądź w domu, bądź na miejscu w aptece, będzie mógł poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować testem antygenowym, czy jest zakażony, czy nie - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wynik testu będzie dostępny na miejscu. Wprowadzony zostanie on także do systemu ewidencji i będzie go można sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta.

Testy w aptekach. Czy w każdej aptece będzie można zrobić test?

Jak zaznacza Ministerstwo Zdrowia, testy będzie można wykonać w aptece, która spełnia określone standardy bezpieczeństwa.

- Mamy pewne zdefiniowane wymogi, ale oczywiście odpowiedzialność farmaceutów za bezpieczeństwo pacjenta nakazuje zorganizować to albo w określonych godzinach, albo wydzielając miejsce, jeżeli są takie możliwości - wskuje szef MZ. Placówka musi zapewnić osobie chcącej wykonać test pomieszczenie spełniające standardy sanitarno-epidemiologiczne i intymność badania.

Nie w każdej aptece w Polsce wykonanie testu będzie więc możliwe (m.in. właśnie ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury). Jak usłyszeliśmy jednak podczas konferencji prasowej, aptek, w których prowadzone są szczepienia przeciw COVID-19, jest ponad tysiąc, więc są to miejsca, które muszą spełniać określone normy i które są przez to potencjalnymi kandydatami do przeprowadzania testów.

Testy w aptekach. Jakie jeszcze badania może wykonać farmaceuta?

Z rozporządzenia, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w poniedziałek, wynika, że farmaceuta, poza testowaniem w kierunku SARS-CoV-2, będzie mógł wykonywać też inne podstawowe badania diagnostyczne, mianowicie:

  • badanie podstawowych paramentów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturacja krwi;
  • pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczanie wskaźnika BMI oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR);
  • test stężenia glukozy we krwi;
  • kontrolę panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy);
  • szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptococcus z grupy A, Helicobacter - test z krwi.

Wymienione wyżej badania, z wyjątkiem testu w kierunku SAR-CoV-2, nie będą finansowane ze środków publicznych - trzeba będzie za nie zapłacić z własnej kieszeni, zgodnie z cennikiem apteki, który ustali podmiot ją prowadzący. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Długi ogon COVID-19. Bywa gorszy niż sama choroba

Kwarantanna skrócona do siedmiu dni

Nadchodzi nowa szczepionka przeciwko COVID-19

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | testy na COVID
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL