IHU - nowy wariant koronawirusa wykryty we Francji. Pierwsze informacje

Francuscy naukowcy zidentyfikowali nowy wariant koronawirusa. Wariant IHU, jak się go określa, został wykryty w Marsylii, na południu kraju, w grudniu ub.r. Pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem związany był z podróżą do Kamerunu. Zdaniem naukowców szczep posiada 46 mutacji, co czyni go bardziej odpornym na szczepionki przeciw COVID-19 i bardziej zakaźnym w odniesieniu do oryginalnego wirusa.

Nowy wariant IHU. Kto i gdzie zakażony?

Za wykrycie nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 odpowiadają naukowcy z Instytutu Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii (IHU). Póki co funkcjonuje on jako wariant IHU. Z racji miejsca identyfikacji bywa też nazywany wariantem z Marsylii. W naukowej sieci wymiany GISAID został zdeponowany jako B.1.640.2.

Wariant IHU został rozpoznany 10 grudnia u pacjentów z miasta Forcalquier w departamencie Alpy Górnej Prowansji. To miasto położone ok. 100 kilometrów od Marsylii. Do tej pory stwierdzono 12 przypadków zakażenia. Źródłem nowego wariantu mogą być Francja albo Kamerun - pierwszy przypadek zakażenia związany był bowiem z podróżą do Kamerunu, państwa w środkowej Afryce.

Reklama

Wariant IHU - jak jest niebezpieczny?

Jak ujawnili naukowcy w artykule opublikowanym na medRxiv, na które powołuje się m.in. CNBC, wariant IHU, linia B.1.640.2, ma w sumie 46 mutacji. Dwie ważniejsze mutacje to N501Y i E484K. Mutacja N501Y została po raz pierwszy zidentyfikowana w wariancie Alfa i została powiązana ze zwiększoną przenośnością wirusa. Mutacja E484K jest mutacją ucieczki, która umożliwia wirusowi potencjalne uniknięcie odpowiedzi przeciwciał ludzkiego układu odpornościowego. Oznacza to, że warianty wirusa z mutacją E484K są w stanie infekować łatwiej niż inne warianty. Obecność mutacji N501Y oraz E484K świadczy o tym, że wariant IHU jest najprawdopodobniej bardziej zakaźny i bardziej odporny na szczepionki przeciw COVID-19 niż wersja wyjściowa wirusa SARS-CoV-2. Przypomnijmy, że w przypadku wariantu Omikron wykryto ogółem 50 mutacji.

Naukowcy podkreślają, że obserwacje te po raz kolejny pokazują nieprzewidywalność pojawiania się nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2 i ich wprowadzania na dany obszar geograficzny z zagranicy.

Czy wariant IHU będzie bardziej niebezpieczny od innych? Epidemiolog Eric Feigl-Ding zauważa: "Ciągle odkrywane są dziesiątki nowych wariantów, ale niekoniecznie oznacza to, że będą one bardziej niebezpieczne. To, co sprawia, że wariant staje się bardziej znany i niebezpieczny, to jego zdolność do namnażania się ze względu na liczbę mutacji, jakie ma w stosunku do oryginalnego wirusa".

CZYTAJ TAKŻE: 

Nowy objaw u pacjentów zakażonych Omikronem

Wybór siedzenia w autobusie wpływa na możliwość infekcji koronawirusem

Szczepionka Corbevax przeciw COVID-19 to "dar dla świata". Darmowy i skuteczny

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | nowy wariant koronawirusa | koronawirus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL