Możliwe powikłanie po COVID-19. Warto obserwować stopy
COVID-19 i jego następstwa są ciągle badane i obserwowane. Szeroko mówi się m.in. o kolejnych powikłaniach związanych z przebyciem zakażenia koronawirusem, począwszy od wypadania włosów, a kończąc na poważniejszych zaburzeniach neurologicznych. Do możliwych objawów post-covid zalicza się też tzw. "stopy covidowe". Czym one są i jak sobie z nim radzić?
Lista możliwych powikłań po zakażeniu koronawirusem jest bardzo długa. Pacjenci, którzy przechorowali COVID-19, uskarżają się często na wiele dolegliwości, których wcześniej, jeszcze przed chorobą, nie odczuwali. Do najczęstszych powikłań lekarze zaliczają:
- mgłę mózgową,
- przewlekłe zmęczenie,
- problemy ze strony układu krążenia,
- przewlekły kaszel,
- wypadanie włosów,
- cukrzycę,
- przewlekłe biegunki.
Każda z tych dolegliwości może występować jeszcze wiele miesięcy po tym, jak test na zakażenie koronawirusem wskazał wynik dodatni.
Badania nad skutkami COVID-19 dla zdrowia są wciąż prowadzone. Nowych objawów, które mogą mieć związek z przechorowaniem, przybywa.
Infekcja covidowa może manifestować swoje objawy również na stopach pacjentów. W przebiegu zakażenia mogą pojawić się: wysypka, grudki, pęcherze oraz pokrzywka. Uważa się, że najczęściej lokalizują się na palcach stóp. Na podeszwach stóp dochodzić ma częściej do łuszczenia się naskórka. Mają występować również przebarwienia.
W okolicach paznokci mogą pojawiać się również sine zmiany - dotyczyć to może zarówno palców u stóp, jak i rąk.
Włoscy lekarze, na podstawie zbieranych danych dotyczących hospitalizacji, udokumentowali, że ponad 20 proc. wszystkich pacjentów miało zmiany skórne związane bezpośrednio z zakażeniem koronawirusem.
Oprócz dolegliwości związanych ze zmianami skórnymi na stopach w przebiegu COVID-19 może pojawić się napadowy, uporczywy i bardzo silny świąd stóp bez wystąpienia charakterystycznych zmian w postaci np. wysypki. Dolegliwość ta może mieć związek z powikłaniami neurologicznymi i zaburzeniami pracy zakończeń nerwowych. Mogą wystąpić również mrowienia czy drętwienia.
Każdorazowo, jeśli obserwujemy objawy, które wcześniej nie występowały, a jesteśmy po przechorowaniu COVID-19, powinniśmy zasięgnąć porady lekarskiej celem wykonania odpowiednich badań specjalistycznych. Zakażenie koronawirusem może dawać również poważniejsze powikłania. Niezwykle istotne jest, by nie bagatelizować objawów i kontrolować stan zdrowia.
CZYTAJ TAKŻE:
Cukrzyca jako powikłanie po COVID-19. Sześć niepokojących objawów
Co oznacza koniec stanu zagrożenia epidemią?
RSV, grypa i covid. Po czym poznać, z czym mamy do czynienia?