Rosną ci włoski na brodzie? To sygnał alarmowy od organizmu

Wzrost włosów na brodzie u kobiet może być efektem różnych czynników, zarówno fizjologicznych, jak i hormonalnych. Jest to wbrew pozorom dość częste zjawisko, zwykle niegroźne i będące kwestią wyłącznie natury estetycznej, ale może też nieść ważną informację o stanie zdrowia. Dlatego zawsze, zanim sięgniesz po pesetę lub wosk kosmetyczny, najpierw skonsultuj się z lekarzem w celu wykluczenia ewentualnych zaburzeń hormonalnych lub innych problemów zdrowotnych.

Skąd się biorą włoski na brodzie kobiet?

Włosy pojawiające się na podbródku, linii wargowej czy w innych nietypowych miejscach, są często ważnym sygnałem dotyczącym kobiecego zdrowia - ich obecność może być wynikiem różnych czynników, zarówno fizjologicznych, jak i hormonalnych. 

Włosy na brodzie u kobiet mogą być efektem naturalnych procesów zachodzących w organizmie - takich jak starzenie się. W czasie menopauzy organizm kobiety wytwarza mniej hormonów estrogenowych, co może powodować wzrost włosków na brodzie czy tzw. wąsika. Niekiedy niechciane włosy w okolicach żuchwy i ust są dziedziczone, podobnie jak kolor oczu czy wzrost. Jednakże ich pojawienie się może również wynikać z zaburzeń hormonalnych. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza. 

Reklama

Włosy na twarzy a zaburzenia hormonalne

Najczęstszą przyczyną wzrostu włosów na brodzie u kobiet są zmiany hormonalne. Zmniejszenie poziomu estrogenów względem androgenów (męskich hormonów) może prowadzić do wzrostu terminalnych włosów na obszarach, które zazwyczaj są bardziej męskie, takich jak broda czy wąsy. To zjawisko jest szczególnie widoczne u kobiet w okresie menopauzy, kiedy to zmieniające się poziomy hormonów mogą prowadzić do wzrostu włosów na twarzy.

W niektórych przypadkach wzrost włosów na brodzie u kobiet może być również objawem różnych chorób, takich jak zespół policystycznych jajników (PCOS) czy nadczynność nadnerczy. Wówczas najlepszym sposobem na pozbycie się nieestetycznego owłosienie, jest terapia hormonalna zalecona przez ginekologa lub endokrynologa. 

Włosy na brodzie a genetyka

U 5-10 proc. dziewcząt i kobiet stwierdza się hirsutyzm. Jest to występowanie włosów szorstkich, ciemnych i grubych w miejscach typowych dla mężczyzn. Jego główną przyczyną jest podwyższone stężenie męskich hormonów płciowych, czyli androgenów. 

Hirsutyzm może być dziedziczny. Jeśli krewni ze strony matki, np. babcia, matka, ciotki lub siostry, borykały się z takim problemem, prawdopodobnie ty też prędzej czy później się z nim zmierzysz. Badacze wykazali również, że hirsutyzm występuje częściej w regionach Azji Południowej, Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu.

Włosy na brodzie? Nie wyrywaj, tylko idź do lekarza

Dla wielu kobiet włosy na twarzy i brodzie mogą być powodem do frustracji i dyskomfortu estetycznego. Najłatwiej jest chwycić za pęsetę, ale jak podkreślają specjaliści - ich wyrwanie pomoże tylko doraźnie, niebawem włos odrasta grubszy i silniejszy. Dlatego by pozbyć się owłosienia na twarzy, należy najpierw iść do lekarza i zdiagnozować przyczynę ich wyrastania. Czasem wyleczenie zaburzeń wystarczy, by niechciane włosy zniknęły bezpowrotnie.

Gdy jednak okaże się, że jesteś całkowicie zdrowia, a włosy wyrastają "bo tak twoja uroda" - zgłoś się do kosmetyczki, dermatologa lub specjalisty medycyny estetycznej. Istnieje wiele bezpiecznych metod usuwania nadmiernego owłosienia, wśród nich depilacja woskiem, depilacja laserowa czy elektroliza. Wybór odpowiedniej metody usuwania włosów zależy od indywidualnych preferencji oraz skuteczności w danym przypadku.

CZYTAJ TAKŻE: 

Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu? Twarz tarczycowa to ważny sygnał choroby

Druga połowa życia u mężczyzn pod znakiem andropauzy. Zmiany w wyglądzie, zachowaniu i łóżku

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nadmierne owłosienie u kobiet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL