Co powinnaś wiedzieć o chorobach wenerycznych?

Choroby weneryczne przenoszone są drogą płciową. Zaniechanie bądź leczenie na własną rękę takich chorób może być szkodliwe dla twojego organizmu.

Choroby weneryczne pochodzą z grupy chorób zakaźnych oraz pasożytniczych, można się nimi zarazić wyłącznie podczas stosunku płciowego, nie ma znaczenia czy stosunek odbywał się bez zabezpieczenia czy z prezerwatywą. Niestety tego typu zabezpieczenie nie chroni przed infekcjami wenerycznymi.

Rodzaje chorób wenerycznych

1. Bakteryjne choroby weneryczne do tej grupy zalicza się chlamydiozę, kiłę i rzeżączkę. Chlamydioza jest najczęstszą przyczyną stanu zapalnego dróg rodnych, a nie leczona może prowadzić do bezpłodności. Kiła natomiast jest w stanie upośledzić układ nerwowy i doprowadzić nawet do śmierci chorego, charakteryzuje się wysypką w okolicach intymnych oraz małymi grudkami wypełnionymi płynem surowiczym. Rzeżączka jest chorobą, która wywołuje zmiany w wyglądzie narządów, częstomocz, pieczenie oraz zaczerwienienie miejsc intymnych.

Reklama

2. Grzybiczne choroby weneryczne to między innymi kandydoza oraz różnego rodzaju grzybice narządów rodnych. Na grzybicze choroby szczególnie podatne są osoby o osłabionej odporności, zmagające się ze stresem oraz osoby, które nie dbają odpowiednio o higienę miejsc intymnych. Choroby te nie są groźne dla naszego organizmu i zwykle leczenie przebiega wyłącznie przy pomocy leków antybakteryjnych.

3. Pasożytnicze choroby weneryczne do tej grupy należą rzęsistkowica, świerzb oraz wszawica łonowa. Rzęsistkowica nie daje konkretnych objawów bardzo często mylona jest z kiłą lub chlamydiozą, nieleczona rzęsistkowica bardzo często prowadzi do niepłodności może również być przyczyną powstawania nowotworu. Natomiast świerzb i wszawica łonowa charakteryzują się pieczeniem w okolicach intymnych oraz świądem, który jest bardzo dokuczliwy.

4. Wirusowe choroby weneryczne jest to grupa najgroźniejszych wirusów dla naszego organizmu, do tej grupy należą takie choroby jak : AIDS, kłykciny kończyste, zapalenie wątroby typu B i C oraz opryszczkę genitaliów. Wirusowe choroby są szczególnie niebezpieczne dla człowieka, ponieważ mogą prowadzić do śmierci chorego, niestety tej grupy wirusów nie da się całkowicie wyleczyć, objawy można zminimalizować praktycznie do zera jednak nawrót choroby może się pojawić w najmniej oczekiwanym momencie.

Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL