Pierwsza wizyta u ginekologa – co trzeba wiedzieć?

Pierwsza wizyta u ginekologa to ważny moment dla każdej dziewczynki. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się pomiędzy 12. a 15. rokiem życia, czyli wtedy, gdy dziewczynka zaczyna miesiączkować. Niezwykle istotne jest wsparcie najbliższych. Przed wizytą należy dziecku dokładnie wytłumaczyć, na czym polega i jak będzie przebiegało badanie. Wizyta u ginekologa nie może być tematem tabu.

Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa to bardzo ważne wydarzenie. Wiele dziewczynek stresuje się tą sytuacją. Nic dziwnego. Wizyta u ginekologa, zwłaszcza pierwsza, może wydawać się krępująca. Nastolatki nie zawsze wiedzą, jak się zachować i czego mogą spodziewać się na gabinecie. Nie ma wątpliwości, że dużo zależy od najbliższych. Przed wizytą należy otwarcie wyjaśnić dziewczynie, na czym polega i jak będzie przebiegało badanie. Nie należy traktować wizyty u ginekologa jako tematu tabu. Kiepskim pomysłem są również żarty na ten temat.

Istotną kwestią jest również wybór właściwego specjalisty. Należy zadbać o to, aby była to odpowiednia osoba, najlepiej posiadająca doświadczenie przy badaniu nastolatek. Warto wziąć pod uwagę lekarkę. Przy lekarzu nastolatka może czuć się mało komfortowo.

Reklama

Pierwsza wizyta u ginekologa - kiedy powinna się odbyć?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się pomiędzy 12. a 15. rokiem życia, czyli wtedy, gdy dziewczynka zaczyna miesiączkować. W przypadku, gdy miesiączka nie pojawi się do 15 roku życia, należy mimo wszystko skontaktować się z ginekologiem. Zdarza się również, że pierwsza wizyta u ginekologa ma miejsce dużo wcześniej. W przypadku pojawienia się niepokojących zmian, np. nieprawidłowej wydzieliny czy sklejenia warg sromowych należy skonsultować się z ginekologiem dziecięcym. Zajmuje się on diagnostyką nawet rocznych dziewczynek.

W przypadku, gdy nastolatka nie udała się do ginekologa tuż po rozpoczęciu miesiączkowania, przyjmuje się, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna nastąpić maksymalnie do 17-18 roku życia.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza miesiączka - kiedy się pojawia? Ile trwa?

Pierwsza wizyta u ginekologa - jak się przygotować?

W przypadku miesiączkujących dziewczynek wizyta u ginekologa powinna odbyć się po zakończeniu krwawienia. Udając się do lekarza, należy przygotować takie informacje jak datę pierwszej i ostatniej miesiączki oraz długość standardowego cyklu miesiączkowego. 

Do badania nie trzeba się w szczególny sposób przygotowywać. Przed wizytą należy jedynie dokładnie umyć miejsca intymne. W przypadku pierwszej wizyty u ginekologa istotne może być odpowiednie ubranie. Sukienka lub dłuższa tunika sprawi, że młoda pacjentka będzie czuła się bardziej komfortowo.

Pierwsza wizyta u ginekologa - jak przebiega?

Wizyta zwykle rozpoczyna się od wywiadu. Lekarz zapytać może o termin ostatniej miesiączki, średnią długość cykli miesiączkowych oraz o intensywność krwawienia. Następnie pacjentka zostanie poproszona o położenie się na specjalnym fotelu ginekologicznym. Badanie rozpoczyna się od dokładnych oględzin miejsc intymnych - sromu, wejścia do pochwy czy ścian pochwy. Później wykonuje się USG przezbrzuszne przy wypełnionym pęcherzu moczowym. To całkowicie bezbolesne badanie.

Pierwsza wizyta u ginekologa - cena

Na wizytę można umówić się bezpłatnie w ramach NFZ. Do ginekologa niepotrzebne jest skierowanie od lekarza POZ. Oczywiście z usługi można skorzystać również prywatnie. Cena wizyty uzależniona jest od wielu czynników, jednak zwykle to koszt pomiędzy 150 a 400 zł. Prywatne wizyty ginekologiczne są niestety znacznie droższe w dużych ośrodkach miejskich. 

CZYTAJ TAKŻE:

Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę

Zespół napięcia przedmiesiączkowego. Lista objawów wyjątkowo długa

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL