Reklama

Spać w majtkach czy bez? Oto co poradziłby ci lekarz

Wynalezienie majtek zrobiło dużo dobrego dla intymnej higieny i zdrowia kobiet. W czasach, gdy nie znano bakterii i nie kąpano się zbyt często, majtki stały się ważną ochroną krocza przed brudem, zimnem czy drobnoustrojami. Ale to było dawno temu. Dziś popadliśmy w przesadę w noszeniu majtek. Często mamy je na sobie całą dobę. Tymczasem jak przekonują specjaliści majtki powinny być noszone wyłącznie w dzień. lekarze od dłuższego czasu apelują, aby zrezygnować z nich w nocy i dać skórze odrobinę odpoczynku. Dlaczego jeszcze nie warto spać w majtkach? Odpowiadamy!

Spać w majtkach czy bez?

Sen jest kluczowy dla prawidłowej pracy naszego organizmu. Okazuje się, że istotne jest jednak nie tylko to, ile śpimy, ale także i w czym śpimy. Jak pokazują badania, nawet 30 proc. Brytyjczyków i 22 proc. Amerykanów śpi bez bielizny. Wiele wskazuje na to, że to dobra decyzja. 

Specjaliści podkreślają, że spanie w majtkach jest szczególnie niewskazane w przypadku kobiet. Może to bowiem doprowadzić do rozwoju nieprzyjemnych infekcji intymnych. Skąd ten związek? Warto przyjrzeć się zwłaszcza funkcji śluzu. To substancja, która oczyszcza układ rozrodczy z resztek martwych komórek i bakterii oraz normuje pH pochwy. Noszenie majtek zarówno w dzień, jak i w nocy może skutkować zaburzeniami w produkcji śluzu, czego konsekwencją może być właśnie infekcja grzybicza lub bakteryjna. Innym zagrożeniem związanym z niewystarczającą ilością śluzu, są problemy ze współżyciem, m.in. obtarcia czy ból podczas stosunku.

Reklama

Mama Ginekolog zarządziła "wietrzenie narodowe"

W promocję spania bez bielizny jakiś czas temu zaangażowała się także Nicole Sochacki-Wójcicka, znana jako Mama Ginekolog. Popularna lekarka wykorzystała do promocji zabawną nazwę, czyli wietrzenie narodowe. Skąd taki nietypowy pomysł?

"Tak naprawdę jest to połączenie nazwy medycznej, ponieważ w połogu wskazane jest właśnie wietrzenie krocza i o tym opowiadałam na Instagramie (...) Jak zaczęłam mówić, że trzeba spać bez majtek, nosić przewiewną bieliznę, bo to jest zdrowe, to jedna z was mi napisała, że cały naród powinien się wietrzyć i gdzieś tak, między słowami, powstał właśnie hashtag wietrzenie narodowe" - tłumaczyła na swoim koncie na Instagramie.

Zalety spania bez majtek

Zalet spania bez majtek jest jednak dużo więcej. U niektórych osób brak bielizny powodować może łatwiejsze zasypianie. Łączyć się to może z obniżeniem temperatury ciała, która, jak pokazują badania, ułatwia zasypianie i zapobiega nocnym przebudzeniom. Niższa temperatura ciała dodatkowo poprawia metabolizm oraz zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy

Nie bez znaczenia jest również komfort. Spanie bez bielizny jest wygodne i nie krępuje ruchów. Specjaliści podkreślają, że brak majtek korzystny jest także dla skóry, która może swobodniej oddychać. Badania pokazują, że brak dodatkowej warstwy przyśpiesza regeneracje komórek skóry i naskórka.

Spanie bez majtek - nie tylko dla kobiet

Zalecenia rezygnacji z majtek nie dotyczą jednak wyłącznie kobiet. W przypadku mężczyzn, spanie bez bielizny powinni rozważyć zwłaszcza panowie planujący potomstwo. Niższa temperatura ciała, jaka związana jest ze zrzuceniem jednej warstwy odzieży, może bowiem poprawić jakość ich nasienia. 

Spanie bez bielizny może mieć również psychologiczne i erotyczne skutki dla par. Chodzi przede wszystkim o poprawienie relacji między partnerami. Sen nago może zbliżać, wzmacniać więź i poprawiać częstotliwość współżycia.

Spanie bez majtek - kiedy zachować ostrożność?

W zdecydowanej większości przypadków nie ma przeciwwskazań do spania bez majtek. Ostrożność powinni zachować jedynie pacjenci, którzy borykają się z problemem lunatykowania. W ich przypadku sen bez bielizny może nie być najlepszym wyborem. Rezygnując z bielizny, warto wybrać jakościową pościel wykonaną z naturalnych materiałów. Dobrze sprawdzi się zwłaszcza przyjemna w dotyku bawełna. Konieczne jest jej regularne pranie! 

Czynnikiem, który należy również wziąć pod uwagę, jest temperatura, jaka panuje w sypialni. W przypadku niskiej temperatury lub otwartego okna spanie bez bielizny może zakończyć się przeziębieniem.

ZOBACZ TAKŻE:

Quiz tylko dla świadomych seksualnie. Komplet punktów zdobywają nieliczni

Seks analny. Jak uprawiać go bezpiecznie?

Czym grozi nieuprawianie seksu? Zdrowotne konsekwencje abstynencji seksualnej

Sekret udanego związku. Nigdy nie pomijaj tego kroku

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: spanie w majtkach | majtki | higiena intymna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL