Stulejka - wrodzona i nabyta, u dzieci i dorosłych. Sposoby leczenia

Stulejka nie dotyczy wyłącznie dzieci. Jak pokazują badania, problem ten może mieć nawet 15 proc. dorosłych mężczyzn. Najlepsze efekty leczenia przynosi zabieg obrzezania, który polega na usunięciu części lub całości napletka. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Jak się przygotować do zbiegu i jak dbać o siebie po obrzezaniu?

Stulejka - co to jest?

Stulejka to wada anatomiczna, która powoduje problemy lub nawet całkowicie uniemożliwia ściąganie napletka z żołędzi prącia. Z tego powodu wyróżnić można dwa rodzaje stulejki. To stulejka całkowita oraz stulejka częściowa. Schorzenie może mieć charakter zarówno wrodzony, jak i nabyty. W drugim przypadku zazwyczaj łączy się z nieprawidłową higieną lub nawracającymi stanami zapalnymi.

Stulejka, wbrew powszechnej opinii, nie występuje tylko u dzieci. Badania pokazują, że schorzenie to może występować nawet u 15 proc. dorosłych mężczyzn. 

Reklama

Stulejka zwiększa ryzyko wystąpienia stanów zapalnych, nieleczona może doprowadzić także do uszkodzeń innych organów, np. nerek. Innym zagrożeniem są choroby nowotworowe.

Stulejka - przyczyny

Główną przyczyną stulejki nabytej jest nieprawidłowa higiena. Chodzi przede wszystkim o niedokładne usuwanie wydzielin i zanieczyszczeń, które gromadzą się pod napletkiem. Innym zagrożeniem są stany zapalne. Powodować je mogą zarówno zaniedbania higieniczne, jak i inne choroby. To m.in. infekcje przenoszone drogą płciową (np. opryszczka narządów płciowych czy kiła), a także takie choroby jak liszaj, łuszczyca i kontaktowe zapalenie skóry. 

Zdarza się również, że stulejka powstaje w wyniku urazów mechanicznych.

Stulejka - objawy. Czy stulejka boli?

Charakterystycznym objawem stulejki jest brak możliwości lub znaczne ograniczenie w ściągnięciu napletka z żołędzi prącia. Zdarza się, że towarzyszą temu inne objawy, np. swędzenie, ból czy pieczenie. W niektórych przypadkach napletek może być zwężony do takiego stopnia, że skutkować to będzie problemami z oddawaniem moczu. 

Stulejka u dorosłego a seks

Nieleczona stulejka znacząco obniża zadowolenie z seksu. U niektórych mężczyzn wystąpić może ból podczas stosunku czy problemy ze wzwodem. 

Stulejka może być niebezpieczna również dla kobiet. Pod napletkiem znajdują się nie tylko resztki moczu i spermy, ale także i bakterie powodujące infekcję. Podczas stosunku mogą one zostać przeniesione na partnerkę.

Stulejka - jak leczyć?

Stulejkę leczy się chirurgicznie. Operacja polega na obrzezaniu, czyli usunięciu części albo całości napletka. Zabieg można wykonywać u chłopców powyżej drugiego roku życia. Wcześniej można wykorzystać domową metodę Beaugé’a. Polega ona na stopniowym naciąganiu napletka podczas gorącej kąpieli.

W łagodnych przypadkach stulejki zamiast obrzezania można zastosować delikatne poszerzenie ujścia napletka. Trzeba jednak liczyć się z tym, że metoda ta może doprowadzić do nawrotu choroby.

Stulejka - zabieg obrzezania

Obrzezanie uznawane jest za bezpieczny zabieg, po którym nie powinny pojawić się komplikacje. Na czym polega i jak się do niego przygotować? 

Przed zabiegiem należy dokładnie umyć okolice intymne i w miarę możliwości usunąć owłosienie. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zazwyczaj nie trwa dłużej niż 60 minut. W tym czasie lekarz usuwa zwężony napletek i zszywa skórę prącia. Po zabiegu pojawić się może obrzęk i ból w okolicach intymnych. Przez cztery tygodnie należy unikać intensywnych treningów oraz pracy fizycznej. To samo dotyczy kontaktów seksualnych. Zabieg obrzezania wykonać można za darmo w ramach NFZ.

Po obrzezaniu, jak po każdej operacji, wystąpić mogą pewne powikłania. Chodzi przede wszystkim o pojawienie się krwiaków, infekcji i ropienia rany. Opisywane objawy występują jednak stosunkowo rzadko.



Czytaj także: 

Opryszczka narządów płciowych - jak można się zarazić?

Duży problem czy przyjemność? Wszystko o rozmiarze penisa

To musisz wiedzieć o swoim mężczyźnie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: stulejka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL