Dbaj o struny głosowe
Porady otolaryngologa, dr n med. Michała Michalika.
Choroby krtani są często rozpoznawalne zbyt późno, ponieważ ich objawy najczęściej przypominają przeziębienie. Lekceważymy chrypkę czy drapanie w gardle, a to może być sygnał rozwijającego się poważnego schorzenia.
Wynikiem dużego nadwyrężania strun głosowych bywają guzki śpiewacze (głosowe). Występują nie tylko u śpiewaków i piosenkarzy, ale też u nauczycieli, komentatorów czy przewodników turystycznych. Z kolei porażenie struny głosowej to, inaczej mówiąc, jej unieruchomienie. Może być objawem wielu schorzeń.
W większości przypadków związane jest z uszkodzeniem nerwu błędnego, krtaniowego górnego lub wstecznego. Powodują go m.in. choroby zapalne, bakteryjne i wirusowe. Najczęściej unieruchomienie struny objawia się dusznością wdechową, trudnością z przełykaniem, no i chrypą. Przy porażeniu obu stron krtani mogą wystąpić zaburzenia czucia.
W skrajnych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu tracheotomii (to otwór w tchawicy pozwalający na swobodne oddychanie). Gdy zaczynasz chrypieć, zgłoś się do laryngologa, który wykona badanie stroboskopowe krtani. Umożliwia ono sprawdzenie stopnia napięcia, ruchomości i stanu strun głosowych.
Ma też na celu wykrycie zmian w krtani (często tych najpoważniejszych, bo nowotworowych). Bardzo ważna jest higiena głosu. Jeżeli masz np. przeziębieniowe złogi i wydzieliny w gardle, nie odkasłuj ich gwałtownie. Oszczędzaj struny: nie spożywaj skrajnie zimnych lub gorących napojów.
Pamiętaj, że dym z papierosów (nawet gdy nie palisz) jest wielkim ich wrogiem. Nie lekceważ nawet małego drapania w gardle, zbyt częstego odchrząkiwania czy pobolewania np. przy przełykaniu śliny - to sygnały choroby. Zgłoś się jak najszybciej do specjalisty.