1. Dotyczy tylko osób starszych. NIE
Ta choroba stawów może dotknąć zarówno dziecko, jak i osobę starszą. Badania amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób dowodzą, że ponad dwie trzecie osób zmagających się z tą chorobą ma mniej niż 65 lat.
2. Stawy potrzebują ruchu. TAK
Pobudza on wydzielanie płynu stawowego, który chroni chrząstki stawowe przed tarciem i je odżywia. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Poza tym wzmacnia mięśnie. W miarę swoich możliwości należy zadbać o codzienną dawkę ruchu nawet wtedy, gdy wystąpiły już objawy artrozy. 3.
3. Niewiele można zrobić, by wyleczyć artretyzm. NIE
Nieprawda. Badania naukowe dowodzą, że trzyletnia suplementacja glukozaminą pomaga odbudować strukturę chrząstki. Bóle złagodzi też pita codziennie szklanka ciepłej wody z dodatkiem miodu i cynamonu.
4. Dieta ma wpływ na stawy. TAK
Chorobę mogą przyspieszyć tłuszcze nasycone (masło, tłuste mięso i sery) i niedobór witaminy D. Natomiast korzystnie wpływają na stawy kwasy omega-3 (tłuste ryby morskie), działające przeciwzapalnie i antyoksydanty zawarte w warzywach i owocach. Ważna jest też odpowiednia ilość białka, bo od niego zależy siła mięśni stabilizujących stawy.