RZS. Nieuleczalna choroba udaje grypę. Naprawdę atakuje stawy i wyniszcza narządy
Reumatoidalne zapalenie stawów jest najczęstszą chorobą zapalną stawów, która może rozpoczynać się całkiem niepozornie, od objawów grypopodobnych, i dopiero po kilku tygodniach rozwinąć się w pełni, sugerując problem autoimmunologiczny. Mimo że RZS kojarzone jest przede wszystkim z zajęciem stawów, należy pamiętać, że ma charakter układowy, w związku z czym atakuje wiele narządów i daje całe spektrum często nietypowych dolegliwości. Oto czego nie wiesz o RZS.
Reumatoidalne zapalenie stawów, w skrócie RZS, to przewlekła choroba tkanki łącznej dotykająca wielu układów, której etiologia pozostaje nieznana. Wiadomo natomiast, że RZS związane jest z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego, w wyniku którego własne komórki organizmu są uznawane za obce i zwalczane, dlatego schorzenie zaliczane jest do grupy chorób autoimmunologicznych.
Reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się nieswoistym, symetrycznym zapaleniem stawów, objawami układowymi i zmianami pozastawowymi, prowadząc do niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci.
Ze względu na obecność autoprzeciwciał RZS dzieli się na postać serologicznie dodatnią i serologicznie ujemną. Istnieje także podział uwzględniający przebieg kliniczny:
- typ I - z samoistną remisją (5 do 20 proc.),
- typ II - z łagodnym przebiegiem (5 do 20 proc.),
- typ III - z progresją choroby mimo leczenia (60- 90 proc.).
Początkowe objawy choroby są niezwykle podstępne i sugerują raczej zwykłą grypę niż jakiekolwiek schorzenie autoimmunologiczne. Pacjenci zgłaszają stan podgorączkowy, uczucie osłabienia, ból mięśni, utratę apetytu i związany z tym spadek masy ciała. W następnej kolejności dołączają dolegliwości związane bezpośrednio ze stawami, czyli ich ból, obrzęk, tkliwość i sztywność, wyrażającą się szczególnie po długim czasie pozostawania w bezruchu, np. rano, po spaniu przez całą noc.
Choroba atakuje zwykle niewielkie stawy dłoni i stóp, chociaż zdarza się także, że rozpoczyna ją zapalenie jednego dużego stawu, np. łokcia lub kolana.
RZS rozwija się w ciągu paru tygodni. 10-15 proc. stanowią chorzy, u których symptomy choroby wystąpiły w ciągu kilku, kilkunastu dni.
Jak sugeruje sama nazwa choroby, RZS powoduje przede wszystkim dolegliwości w obrębie stawów, powodując ich deformację i ograniczenie ich ruchomości. W ich okolicy zaczynają pojawiać się symetryczne obrzęki i guzki reumatoidalne, czyli bezbolesne guzki podskórne położone zwykle w pobliżu łokci i stawów rąk.
W parze z RZS idzie zwykle miażdżyca, której przyspieszony rozwój spowodowany jest aktywacją czynników zapalnych. Przekłada się to na zwiększone ryzyko występowania u tych pacjentów zawałów serca i udarów mózgu. Do typowych objawów choroby zalicza się także: duszności, zmniejszenie gęstości kości spowodowane leczeniem glikokortykosteroidami, zwiększoną częstość zachorowania na zapalenie płuc i oskrzeli, anemię i nieprawidłową liczbę białych krwinek.
Ponieważ reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą układową, daje wiele nietypowych objawów, z których najważniejsze to:
- suchość oka i okolicy ust;
- niemożność zaciśnięcia dłoni w pięść i ból w trakcie podawania dłoni;
- owrzodzenia opuszek palców wynikające z zapalenia naczyń będącego powikłaniem RZS;
- zespół cieśni nadgarstka - stan zapalny może uciskać nerw zaopatrujący większą część dłoni;
- mrowienie i drętwienie kończyn spowodowane uciskiem na rdzeń kręgowy;
- zaczerwienienie skóry w okolicy stawów;
- bezsenność;
- pocenie się.
Chociaż RZS jest jedną z najczęstszych chorób układowych, mało kto wie nieco więcej na jej temat. Oto kilka faktów dotyczących tej choroby, które mogą cię zaskoczyć:
- szacuje się że na RZS choruje aż cztery razy więcej kobiet niż mężczyzn;
- odczuwany przez pacjentów ból stawów nie zawsze koreluje z obrazem RTG. Zdarza się, że dolegliwości są silne, a mimo to na zdjęciu nie widać uszkodzenia stawów;
- ludzie z RZS umierają szybciej - jeszcze niedawno twierdzono, że choroba może skracać życie aż o 10 do 15 lat w porównaniu do populacji ogólnej. Obecnie istnieją leki o bardzo dużej skuteczności, zdecydowanie poprawiające rokowania;
- w Polsce na reumatoidalne zapalenie stawów choruje 300 tys. obywateli, przy czym w Ameryce ta liczba sięga aż 1,5 mln;
- według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zapalenie stawów lub inne schorzenia reumatyczne są najczęstszą przyczyną niepełnosprawności w Stanach Zjednoczonych. Ponad 30 proc. dorosłych pacjentów ze zdiagnozowanym zapaleniem stawów zgłosiło ograniczenia w pracy z powodu choroby;
- szczyt zachorowalności na RZS przypada na 4. i 5. dekadę życia;
- samo RZS nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań u kobiety ciężarnej i płodu.
CZYTAJ TAKŻE:
Siarka organiczna pomoże w dnie moczanowej i stanach zapalnych stawów
Zamiast kanapki posmaruj nią stawy. Pomoże też na bóle pleców