Sposób na chorobę zwyrodnieniową. Tak unikniesz bólu kolan

Wraz z wiekiem dochodzi do zwyrodnień w obrębie stawów, które mogą pojawić się wcześniej u pacjentów z nadwagą, osłabieniem mięśniowym oraz predyspozycjami genetycznymi. Ponad 80 proc. pacjentów po 55. roku życia cierpi na chorobę zwyrodnieniową, którą wykrywa się w badaniu RTG, a która może przez długi czas nie dawać objawów. Naukowcy znaleźli sposób, jak nie dopuścić do bólu w przypadku zwyrodnienia stawów kolanowych i jak odwlec nieprzyjemne objawy w czasie. Wystarczy kilkanaście minut dziennie!

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się na skutek ubytku w chrząstce stawowej, jej zmniejszonej ilości oraz dysfunkcji. Jest ona odpowiedzialna za amortyzowanie ruchów w stawie i umożliwia przesuwanie się powierzchni stawowej.

Jeśli chrząstki stawowej zaczyna brakować, kości, które tworzą staw, zaczynają o siebie trzeć, uszkodzeniu ulec może torebka stawowa, więzadła, ścięgna, a także mięśnie. Wraz z postępującym zwyrodnieniem pojawia się ograniczenie ruchomości w stawie, ból oraz dyskomfort dla chorego. Ponadto staw ulega zdeformowaniu, a choroba zwyrodnieniowa najczęściej dotyczy kolan, bioder, kręgosłupa, stawów rąk oraz stóp.

Reklama

Metoda, by uchronić się przed bólem

Lekarze z Baylor Collage of Medicine w Teksasie przez wiele lat prowadzili badania nad bólem związanym z chorobą zwyrodnieniową stawów. Do badania zaproszono 1200 osób ze zdiagnozowanym zwyrodnieniem stawu kolanowego, a każdy z nich miał samodzielnie notować, ile czasu spędza na spacerowaniu. Naukowcy podzielili pacjentów na dwie grupy: spacerujących i niespacerujących.

Autorka publikowanych badań, dr Grace Hsiao-Wei Lo, przedstawiła w wynikach, że pacjenci, którzy chodzili regularnie w celach treningowych lub rekreacyjnych, mieli o 40 proc. mniejsze ryzyko bólów kolan niż osoby, które nie spacerowały regularnie.

Spacery nie tylko na zwyrodnienia

Jak zaznacza dr Lo, spacery są również dobrą formą aktywności dla pacjentów chorujących na otyłość, choroby sercowo-naczyniowe, a także dla cukrzyków i osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. Wbrew obiegowej opinii dotyczącej dużego obciążenia stawów kolanowych w trakcie spacerów, są one idealną formą aktywności fizycznej dla osób cierpiących na bóle stawów oraz inne choroby.

W badaniach udowodniono również, że u osób u których doszło już do deformacji stawów kolanowych, również wskazane jest, by codziennie spacerowały lub maszerowały - dzięki temu bóle stawów będą pojawiały się rzadziej.

Domowe sposoby na bóle stawów

Oprócz regularnej aktywności fizycznej w przypadku bólu stawów zalecane są na przemian zimne oraz ciepłe okłady na miejsca chorobowe. Chorzy stosują również domowe wcierki m.in. z bursztynu lub goździków, którymi nacierają chore stawy - działają one przeciwbólowo poprzez rozgrzanie.

Pacjenci bardzo często sięgają również po niesteroidowe leki przeciwzapalne, maści ze sterydami, a także plastry na stawy, które działają przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Przyczyny bólu pleców

Wczesne objawy raka kości

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zwyrodnienie stawów | choroba zwyrodnieniowa stawów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL