Gdy bolą plecy. W czym upatrywać przyczyny?

Okazuje się, że ból pleców jest jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości - statystyki mówią, że przynajmniej raz w ciągu życia doświadczyło go niemal dziewięć na 10 osób na całym świecie. Zapewne wiele osób zna ból pleców, który jest skutkiem długotrwałego siedzenia przy biurku czy całodziennej pracy w ogrodzie. Czasami jednak utrzymujące się bóle pleców mogą być sygnałem, że dzieje się coś złego. Jakie choroby mogą objawiać się bólami kręgosłupa?

Ból pleców a choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak duże obciążenia w ciągu życia musi znosić nasz kręgosłup. Nie ma przecież dnia, w którym nie dźwigalibyśmy ciężkich zakupów, czy nie schylalibyśmy się, aby coś podnieść. Niestety, mimo jego dużej wytrzymałości, z biegiem lat ulega on zużyciu - chrząstki stawowe się niszczą, a w obrębie samych stawów dochodzi do rozwoju bolesnych wyrośli kostnych. Oprócz przewlekłego bólu pleców zmiany zwyrodnieniowe mogą również ograniczać ruchy - pacjenci często skarżą się na trudności przy pochylaniu się czy prostowaniu. Ulgę w dolegliwościach może przynieść fizjoterapia i doraźne stosowanie leków przeciwbólowych.

Reklama

Ból pleców przy rwie kulszowej

Rwa kulszowa jest efektem ucisku na największy nerw w naszym organizmie - nerw kulszowy. W 90 proc. odpowiada za nią dyskopatia. Ból kręgosłupa w rwie kulszowej jest bardzo silny, często niemalże uniemożliwiający normalne poruszanie się. Chorzy bardzo cierpią i często opisują ten ból jako najgorszy w swoim życiu. Co gorsza - promieniuje on do pośladka i po tylnej powierzchni nóg, czasami aż do pięty. Bólowi mogą towarzyszyć różne zaburzenia czucia na kończynach, np. mrowienie i drętwienie. Lekarze zalecają pacjentom z rwą kulszową dużo odpoczynku, leczenie przeciwbólowe i rozkurczające mięśnie oraz rehabilitację.

Przeciążenie mięśni i więzadeł kręgosłupa - objawy

Bóle pleców mogą być spowodowane nie tylko problemami z samym kręgosłupem, ale również nadwyrężeniem struktur, które utrzymują wszystkie jego elementy na swoim miejscu, czyli mięśni i więzadeł. Ulegają one przeciążeniu zwykle wtedy, gdy rozpoczynamy trening bez odpowiedniej rozgrzewki. Często spotyka się je również u osób, które na co dzień dźwigają ciężary - nie chodzi tutaj jedynie o sportowców, ale również o pracowników fabryk, magazynów, sklepów spożywczych, rolników czy dekarzy. Przy przeciążeniu mięśni warto zadbać o odpoczynek, a na bolące miejsce można stosować okłady z lodu i powszechnie dostępne leki przeciwbólowe.

Ból kręgosłupa a osteoporoza

Osteoporoza jest chorobą, w której dochodzi do zmniejszenia masy kości, przez co są one znacznie bardziej podatne na złamania. Najczęściej cierpią na nią kobiety po menopauzie, jednak może się pojawiać również u mężczyzn. Złamania w osteoporozie lokalizują się zwykle w charakterystycznych miejscach, tam, gdzie kość jest najbardziej osłabiona - zwykle w okolicy szyjki kości udowej i w obrębie kości ramiennej. Osteoporoza może jednak atakować również kości kręgosłupa i prowadzić do samoistnych złamań kręgów, najczęściej w odcinku lędźwiowym, czyli tam, gdzie kumuluje się największe obciążenie. Łatwo sobie wyobrazić, że takie złamania są przyczyną silnego bólu kręgosłupa. Osobom ze złamaniem kręgów zaleca się odpoczynek, noszenie specjalnych gorsetów ortopedycznych, stosowanie leków przeciwbólowych i fizjoterapię. Czasami, gdy metody te nie przynoszą rezultatów, może być konieczna operacja.

Reumatoidalne zapalenie stawów - dolegliwości

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną atakującą stawy, w której dominującymi objawami są ich bóle, obrzęk i zaczerwienienie. Zwykle zajęte są drobne stawy rąk i stóp, jednak, wraz z postępem choroby, dolegliwości mogą się pojawić również w obrębie kręgosłupa. Charakterystyczna dla RZS oprócz bólu stawów jest sztywność poranna, czyli sztywność pojawiająca się po wstaniu z łóżka, która stopniowo ustępuje w trakcie wykonywania porannych czynności. Leczenie RZS jest wielokierunkowe - stosuje się leki przeciwbólowe, opóźniające postęp choroby, i rehabilitację. Jeżeli nie przynoszą one rezultatów, ostatnią deską ratunku dla pacjentów są leki biologiczne.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - co oznacza?

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) to podobnie jak RZS choroba autoimmunologiczna tkanki łącznej. W przeciwieństwie jednak do RZS w pierwszej kolejności atakuje drobne stawy i więzadła kręgosłupa oraz stawy biodrowe, prowadząc do ich kostnienia i postępującej sztywności. Początkowo u chorych dominuje ból pleców, jednak sztywność dość szybko zaczyna utrudniać codzienne funkcjonowanie. Pacjenci mogą mieć problem z wiązaniem sznurówek, zakładaniem butów czy skarpet. Niestety, zmiany w kręgosłupie, które powstały w wyniku choroby, są nieodwracalne. Można jedynie za pomocą leków i fizjoterapii opóźnić postęp choroby i ulżyć choremu w bólu.

CZYTAJ TAKŻE: 

Wdowi garb. Szpecąca gula na karku to skumulowany tłuszcz, stres i zaniedbania

Ból kręgosłupa minie po chwili. Wystarczy uciskać w tym miejscu

Ból pleców oznaką nadchodzącej śmierci? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL