Woda w kolanie - takie są najczęstsze przyczyny i objawy
Woda w kolanie to tak właściwie wysięk, czyli płyn powstający w przebiegu zapalenia. Należy pamiętać, że staw kolanowy to największy staw w ciele człowieka, dlatego też jest bardzo podatny na urazy. Nie powinno się ignorować objawów zapalenia, ponieważ poza dolegliwościami bólowymi, może ono świadczyć o toczącym się procesie chorobowym. Na pojawienie się wysięku w stawie kolanowym najbardziej narażone są osoby uprawiające intensywnie sport, przede wszystkim dlatego, że są one wyjątkowo podatne na nadmierne przeciążenia i urazy. Jakie są przyczyny gromadzenia się wody w kolanie? Jakie objawy się z tym wiążą i jakie znamy sposoby leczenia?
Warto wiedzieć, że staw kolanowy zbudowany jest z wielu elementów: łąkotek, elementów kostnych i więzadeł, z zewnątrz otoczony jest torebką stawową, której wewnętrzną część stanowi błona maziowa, produkująca maź, czyli płyn zawierający tłuszcz. Maź układa się w przestrzeni pomiędzy kośćmi, co zmniejsza tarcie między nimi. Jeżeli dochodzi do choroby zwyrodnieniowej, urazu albo stanu zapalnego - zwiększa się ilość produkowanego płynu, a to skutkuje pojawieniem się wody w kolanie.
Na pojawienie się wysięku w stawie kolanowym najbardziej narażone są osoby uprawiające intensywnie sport, przede wszystkim dlatego, że są one wyjątkowo podatne na nadmierne przeciążenia i urazy. Szczególnie niebezpieczne dla kolan, są: narciarstwo, bieganie, tenis, siatkarstwo i łyżwiarstwo.
Inną przyczyną przeciążenia stawów kolanowych jest nadmierna masa ciała. Do chorób, które mogą przyczyniać się do wystąpienia wysięku w stawie kolanowym, należą:
- dna moczanowa,
- torbiele,
- zapalenie kaletki przedrzepkowej,
- zapalenie kości i stawów
- i torbiel Bakera.
Trudno pomylić pojawienie się wody w kolanie z innymi dolegliwościami, ponieważ wysięk, który jest ograniczony przez torebkę stawową, daje charakterystyczny obrzęk. Miejsce, w którym doszło do obrzęku, ulega ugięciu pod wpływem dotyku. Pacjenci zwykle skarżą się na ból i sztywność stawu. Ból może nasilać się w czasie, bywa szczególnie dokuczliwy w czasie wysiłku fizycznego.
Jeżeli uszkodzeniu uległy więzadła, ból lokalizuje się w miejscu, w którym mają one swoje przyczepy. Natomiast, jeżeli to łąkotki są naruszone, ból koncentruje się w obszarze szpary stawowej. Może dojść do przeskakiwania w stawie i uczucia "uciekania" kolana przy próbie wykonania ruchu.
Pojawiają się także związane z zapaleniem: zaczerwienienie i ocieplenie. Osoby, u których doszło do wysięku w stawie kolanowym, mają problemy ze zginaniem i prostowaniem kończyny. Jeśli do zbierania się wody w kolanie doszło na skutek urazu mechanicznego, najprawdopodobniej na skórze pojawią się siniaki, które powstają na skutek pękania naczyń krwionośnych.
Osoby, które podejrzewają u siebie zbieranie się płynu w stawie kolanowym, powinny udać się do lekarza, najpewniej wykona on punkcję kolana, która umożliwia odciąganie nadmiaru płynu. Ze względu na to, że zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, pacjent nie odczuwa bólu. Pobrany płyn może podlegać dalszej diagnostyce, jest to przydatne wtedy kiedy lekarz uważa, że przyczyną wysięku może być infekcja.
W procesie leczenia istotną rolę odgrywa rehabilitacja i dbanie o prawidłową masę ciała, tak aby obciążenie kończyny było jak najmniejsze. Jeżeli intensywnie uprawiasz sport, powiedz o tym specjaliście, prawdopodobnie zasugeruje on, czasowe zaprzestanie podejmowanie wzmożonej aktywności fizycznej. Badaniem, które pozwala określić czy doszło do naruszenia więzadeł, jest rezonans magnetyczny.
By pomóc sobie w warunkach domowych, zaleca się ułożenie kończyny, w której doszło do wysięku, powyżej bioder. Można schładzać bolące miejsce, przykładając do niego zawinięte w ściereczkę kostki lodu. Należy pamiętać, żeby nie przytrzymywać ich zbyt długo, ponieważ może dojść do odmrożenia.
Założenie elastycznej opaski na kolano, zmniejsza ryzyko pojawienia się kolejnych mikrouszkodzeń. Ból uśmierzają także dostępne w aptekach maści. Na siniaki pomaga maść z arniki. Niektórzy decydują się na wykonywanie okładów z kapusty, albo surowych ziemniaków.
CZYTAJ TAKŻE: