Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego - objawy i sposoby leczenia
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego to dolegliwość, która zazwyczaj dotyka osoby powyżej 50. roku życia. Okazuje się jednak, że seniorzy nie są jedyną grupą chorych. Schorzenie to pojawić się może także u osób otyłych, mało aktywnych oraz pracujących fizycznie. Sprawdź, co warto wiedzieć o zwyrodnieniu kręgosłupa szyjnego.
Przede wszystkim należy zacząć od wyjaśnienia, czym są zmiany zwyrodnieniowe. Artroza, bo tak inaczej nazywamy chorobę zwyrodnieniową, to stan, w którym dochodzi do zaburzenia powiązanych ze sobą procesów degradacji i syntezy chrząstki stawowej. Szacuje się, że w Polsce problem ten dotyczyć może nawet dwóch milionów pacjentów. Zmiany zwyrodnieniowe występować mogą m.in. w rękach, stopach, stawach i kręgosłupie.
Jednym z powszechniejszych problemów jest choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa szyjnego. Jakie są przyczyny tego typu artrozy?
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego najczęściej ma związek z wiekiem pacjenta. Schorzenie to może bowiem wynikać z naturalnego procesu starzenia się naszego organizmu, co skutkować może osłabieniem wytrzymałości chrząstki stawowej. Inne przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego to:
- brak odpowiedniej dawki ruchu,
- przeciążenia i urazy, np. powstałe w wyniku uprawiania sportu,
- wyczerpująca praca fizyczna,
- długotrwała praca przy biurku,
- nadwaga lub otyłość,
- nieprawidłowa postawa ciała.
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego może także towarzyszyć innym schorzeniom. Chodzi m.in. o płaskostopie i skoliozę.
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego początkowo przebiega bezobjawowo. Po jakimś czasie wystąpić mogą pierwsze dolegliwości. To głównie:
- problemy z utrzymaniem prawidłowej pozycji ciała,
- sztywność kręgosłupa szyjnego,
- sztywność karku i/lub obręczy barkowej,
- nadwrażliwość czuciowa,
- promieniujące bóle wzdłuż żeber,
- bóle w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem,
- szumy w uszach,
- zawroty głowy,
- nudności i wymioty,
- osłabienie słuchu,
- osłabienie wzroku,
- objawy psychologiczne - pogorszenie nastroju, apatia, spadek samooceny.
Choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego nie można całkowicie wyleczyć. Zastosowane leczenie ma na celu jedynie spowolnienie rozwoju choroby oraz poprawienie komfortu życia pacjenta. Istotnym elementem leczenia są odpowiednie ćwiczenia.
W przypadku zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego dobrze sprawdzają się ćwiczenia rozciągające i wzmacniające system mięśniowo-więzadłowy oraz rozciąganie i rozluźnianie tkanek stabilizujących stawy międzykręgowe. Ważne, aby ćwiczenia były wykonywane pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, który pomoże opanować odpowiednią technikę. Dzięki temu, po jakimś czasie pacjent będzie mógł już z powodzeniem ćwiczyć samodzielnie w domu. Chorym z artrozą pomóc mogą także inne aktywności. Warto rozważyć jogę oraz pływanie.
Istotne są również inne czynniki. Konieczne jest zachowanie prawidłowej masy ciała oraz zmiana stylu życia. Chodzi przede wszystkim o unikanie wykonywania ciężkich prac fizycznych oraz sportów, które zakończyć się mogą urazem kręgosłupa.
Inne metody leczenia zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego to elektroterapia, promieniowanie laserem, masaże, hydroterapia oraz balneoterapia, czyli leczenie naturalnymi surowcami - w tym przypadku borowiną.
W przypadku, gdy pacjent zgłasza dolegliwości bólowe, lekarz zaproponować może włączenie leczenia przeciwbólowego, które pomoże uśmierzyć ból. Czasami stosuje się również niesterydowe leki przeciwzapalne oraz zastrzyki kortyzonu.
Czytaj także:
O czym świadczy drętwienie rąk? To niepokojący objaw