​Nietrzymanie moczu - jak zapobiegać i leczyć?

Nietrzymanie moczu to wstydliwa dolegliwość dotykająca najczęściej kobiety po czterdziestce. Wstyd trzeba jednak opanować i poradzić się lekarza. Prawidłowa diagnoza i terapia w większości przypadków prowadzą do wyleczenia.

Nietrzymanie moczu - na czym polega?

Nietrzymanie moczu to mimowolne oddawanie moczu, częściowo lub całkowicie opróżniające pęcherz moczowy. Najczęściej występuje wysiłkowe nietrzymanie moczu charakteryzujące się popuszczaniem czasem tylko kilku kropel moczu najczęściej podczas wysiłku - ćwiczeń fizycznych, biegania. Zdarza się też nagle - gdy kichniemy, zaczniemy kaszleć lub się roześmiejemy. 

Możliwe przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu to ciężki poród, infekcje układu moczowego lub pochwy, długotrwały wysiłek fizyczny. Ponadto w okresie menopauzy niedobory hormonów mogą powodować zwiotczenie mięśni miednicy. 

Reklama

Za czynniki mogące wpływać na pojawienie się dolegliwości uważa się otyłość i nadwagę, palenie tytoniu, spożywanie kofeiny. Nietrzymanie moczu może mieć podłoże neurologiczne (odruchowe nietrzymanie moczu) i towarzyszyć innym poważnym chorobom (np. udar mózgu, stwardnienie rozsiane).

Nietrzymanie moczu - jak zapobiegać i leczyć?

Skuteczną profilaktykę stanowi zmiana stylu życia  - unikanie zaparć, dbanie o prawidłową wagę, ograniczenie alkoholu, nikotyny i kofeiny, także całkowite opróżnianie pęcherza, szczególnie po nocy. 

Polecane są ćwiczenia mięśni Kegla - regularne napinanie mięśni dna miednicy. W bardziej zaawansowanych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne (hormonalne), rzadziej zabiegi chirurgiczne.

Zdiagnozowanie choroby wymaga przede wszystkich opanowania wstydu i udania się do lekarza - może to być ginekolog lub urolog. Wykonuje się badania laboratoryjne moczu i krwi, badania urodynamiczne, USG i niestety, co jest mniej przyjemne, palpacyjne badanie prostaty u mężczyzn oraz ginekologiczne u kobiet.

 

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nietrzymanie moczu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL