Choroby genetyczne u dzieci

​Możliwość wystąpienia chorób genetycznych u dziecka to jedna z największych obaw w rodzinach, u których wystąpiła już taka wada.

​Możliwość wystąpienia chorób genetycznych u dziecka to jedna z największych obaw w rodzinach, u których wystąpiła już taka wada.

Skąd się biorą choroby genetyczne?

Aby zrozumieć, skąd biorą się choroby genetyczne, trzeba zdać sobie sprawę z tego, jak działa mechanizm dziedziczenia i jak duża bywa w tym rola przypadku. Choć każdy organizm dziedziczy pewne cechy po swych przodkach, jednocześnie każdy różni się od siebie, ponieważ geny organizmów będących przodkami, w efekcie aktu zapłodnienia podlegają różnorakim kombinacjom. 

Nośnikiem cech jest DNA. Znajduje się w nim informacja genetyczna, która przekazywana jest komórkom potomnym w postaci szyfru zwanego kodem genetycznym - jest on równy dla wszystkich organizmów. Na DNA składają się geny. Zdarza się, że w efekcie działania różnych czynników mutagennych, następuje uszkodzenie nici DNA. Bardzo często owocuje to śmiercią płodu. Niektóre jednak z takich uszkodzeń warunkują pojawienie się chorób genetycznych.

Reklama

Co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób genetycznych?

Ze względu na rodzaj mutacji choroby genetyczne możemy podzielić na te niepodlegające dziedziczeniu, czyli powstające wskutek mutacji DNA oraz dziedziczone, wywołane mutacjami istniejącymi we wszystkich komórkach ciała. 

Ogólnie za przyczynę wszystkich można uznać skażenie środowiska, na co rzadko zwraca się uwagę w kampaniach ekologicznych. Analizując ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu, można też zauważyć, że czasem znaczenie ma późny wiek rodzącej matki. Niestety, spora część chorób genetycznych ma zupełnie przypadkowy charakter i ciężko jest ustrzec się ich wystąpienia.


 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL