Co nam dają badania krwi

Badania krwi - kojarzą się nieprzyjemnie ze względu na konieczność wczesnej wizyty w laboratorium, do tego bez śniadania, a niekiedy i bez kolacji poprzedniego dnia. Są jednak najważniejszym i najłatwiej dostępnym narzędziem diagnostycznym wielu schorzeń.

Badania krwi - kojarzą się nieprzyjemnie ze względu na konieczność wczesnej wizyty w laboratorium, do tego bez śniadania, a niekiedy i bez kolacji poprzedniego dnia. Są jednak najważniejszym i najłatwiej dostępnym narzędziem diagnostycznym wielu schorzeń.

Badania krwi - rodzaje

Odbierając wyniki badań krwi dostajemy długą listę trudnych skrótów - najlepiej znany to OB (Odczyn Biernackiego - wskaźnik opadania erytrocytów). Jego podwyższony poziom zwykle wskazuje na obecność stanu zapalnego w organizmie. Popularna morfologia to natomiast jakościowa i ilościowa analiza podstawowych składników krwi (elementów morfotycznych). 

Te podstawowe badania krwi pokazują ile mamy tzw. czerwonych krwinek (erytrocytów), ile białych (leukocytów), jakie jest średnie stężenie i masa hemoglobiny (białkowego składnika czerwonych krwinek). Krzepliwość badanej krwi ocenia się na podstawie poziomu płytek krwi (trombocytów). W zależności od potrzeb diagnostycznych bada się także zawartość innych składowych krwi np. poziom cukru (glukozy) czy stężenie cholesterolu (lipidogram).

Reklama

Badania krwi - kiedy konieczne

Lekarze zalecają profilaktyczne wykonywanie badań krwi co roku. Jest to podstawowe badanie dzięki, któremu można ocenić ogólny stan zdrowia -  w oparciu o Kodeks Pracy obowiązkowo wykonywane przez  pracowników. 

Badania krwi należy zrobić, kiedy zaobserwujemy jakieś niepokojące nas objawy. Warto pamiętać, że badania krwi są niezbędne przy diagnozowaniu bardzo wielu chorób - dolegliwości wątroby, anemii, cukrzycy, nowotworów, schorzeń wywołanych zaburzeniami hormonalnymi.

Badania krwi - jak się przygotować

Większość badań krwi powinno wykonywać się na czczo, niektóre wymagają dłuższego okresu głodówki lub ograniczenia jedzenia, są też takie, które można wykonać w każdej chwili. 

Można przed badaniem wypić zwykłą przegotowaną wodę - jest to bardzo istotne szczególnie w wypadku małych dzieci. Jeżeli lekarz nie udzieli nam szczegółowych wskazówek należy zapytać się o nie w laboratorium, do którego się udajemy. Trzeba także pamiętać, że wpływ na wyniki badania krwi mogą mieć zażywane leki, również popularne witaminy i zioła.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL