​FSH - hormon dojrzewania

FSH zwany hormonem dojrzewania, wytwarzany przez przysadkę mózgową ma wpływ na płodność kobiet i mężczyzn. Wraz z innymi hormonami odgrywa istotną rolę w skomplikowanym procesie zachodzenia w ciążę.

FSH - do czego jest nam potrzebny?

FSH (hormon folikulotropowy od angielskiej  nazwy follicle-stimulating hormone, folitropina, gonadotropina) to hormon peptydowy wytwarzany przez przedni płat przysadki mózgowej. Jego wydzielanie zależy od wieku i płci, a u kobiet także od fazy cyklu miesiączkowego. 

FSH u mężczyzn pobudza wytwarzanie plemników oraz produkcję białek wiążących hormony płciowe - jest odpowiedzialny za syntezę testosteronu. Natomiast u kobiet aktywuje dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych i syntezę estrogenów. Kiedy jest za mało FSH, komórka jajowa nie może dojrzeć i nie dochodzi do zajścia w ciążę.

Reklama

FSH - wskazania do badania

Badanie poziomu FSH można wykonać analizując próbkę krwi lub moczu (hormon ten jest wydalany w moczu). Wykonuje się je w diagnostyce niepłodności kobiet i mężczyzn, najczęściej w towarzystwie innych  badań hormonalnych (stężenie testosteronu, LH, progesteronu). 

Badanie poziomu FSH jest pomocne w terapii zaburzeń cyklu miesiączkowego i przy diagnozowaniu innych chorób kobiecych (np. zespół policystycznych jajników). Badania poziomu FSH zleca się także w diagnostyce chorób przysadki oraz impotencji u mężczyzn.

FSH - wyniki

Wysoki poziom hormonu FSH występuje u kobiet w okresie menopauzy i nie świadczy o występowaniu choroby. U mężczyzn podwyższone stężenie może być wskaźnikiem niewydolności jąder z powodu choroby, wad rozwojowych lub uszkodzenia. Inne czynniki wpływające na wysoki poziomu FSH to m.in. niewydolność jajników, zespół Turnera, choroby nowotworowe jajników i przysadki, przyjmowanie niektórych leków, choroby tarczycy i nadnerczy.

Podwyższony poziom FSH u dzieci może świadczyć o przedwczesnym dojrzewaniu płciowym. Natomiast niski poziom FSH wskazuje najczęściej na niewydolność przysadki i podwzgórza. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL