Jak działają hormony tarczycy?

​Lekarze przez wiele lat nie wiedzieli, jak działa tarczyca. Właściwości jej hormonów poznano dopiero po nieudanych operacjach jej wycięcia. Dziś wiemy dokładnie, na co wpływa każdy z nich.

Rodzaje hormonów tarczycy

Tarczyca działa w powiązaniu z innymi narządami, do których należy podwzgórze i przysadka. Najważniejsze hormony tarczycy to tyroksyna i trójjodotyronina. Ponieważ są one powiązane z białkami, do wykonania prawidłowych pomiarów ich zawartości należy je usunąć i ocenić zawartość wolnych hormonów. 

Poziom hormonów, które są związane z białkami nie ma znaczenia w diagnostyce. Najważniejszym wskaźnikiem u człowieka jest poziom hormonu o nazwie TSH, czyli tyreotropiny, który jest wytwarzany przez przysadkę.

Kiedy wykonuje się badanie hormonów tarczycy? Objawy problemów z tarczycą

Badanie hormonów tarczycy przeprowadza się wtedy, gdy pojawiają się u chorego zaburzenia endokrynologiczne

Reklama

Należy do nich pocenie się i brak energii, lub wręcz przeciwnie, sucha skóra, nerwowość i skarżenie się na zbyt wysoką temperaturę. W pierwszej kolejności bada się poziom TSH, a jeśli ta wartość jest nieprawidłowa, konieczne jest zbadanie poziomu pozostałych hormonów, w tym ft3, ft4 i anty-TPO. 

Jeśli wolnej tyroksyny jest zbyt mało, oznacza to nieprawidłowe działanie tarczycy, polegające na jej niedoczynności lub raku tarczycy. Taki stan pojawia się także wtedy, gdy w diecie chorego brakuje jodu i pojawia się wole. Inną z przyczyn niedoczynności może być stan zapalny organizmu w przebiegu choroby Hashimoto, która upośledza działanie wielu gruczołów, w tym właśnie tarczycy. 

Jeśli poziom tego hormonu jest zbyt wysoki, a stężenie TSH maleje, to problemem staje się nadczynność tarczycy. Może mieć ono wiele przyczyn, w tym chorobę Gravesa-Basedowa.  

Jak przebiega badanie hormonów tarczycy?

Badanie poziomu hormonów tarczycy przeprowadza się poprzez pobranie krwi z żyły łokciowej. Na prawidłowy wynik takiego badania wpływa niekorzystnie wiele czynników, do których należą przede wszystkim leki i substancje kontrastowe.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: tarczycza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL