Upośledzenie umysłowe - podstawowe przyczyny
Upośledzenie umysłowe rozumiane jest jako powstałe w okresie rozwojowym obniżenie sprawności intelektualnej człowieka. Jest to stan poniżej wartości przyjętej za przeciętną, gdzie iloraz inteligencji (IQ) wynosi mniej niż 70.
Występują zaburzenia w zakresie zdolności ruchowych, poznawczych, mowy i społecznych. Zależnie od stopnia upośledzenie taka osoba potrafi funkcjonować samodzielnie lub nie.
Znaną przyczyną mogącą wywołać upośledzenie umysłowe jest porażenie mózgowe. Dochodzi do niego najczęściej podczas porodu na skutek niedotlenienia mózgu. Choć w większości przypadków objawia się zaburzeniami w sferze ruchowej, to część przypadków bardziej rozległych dotyczy też obniżenia IQ.
Czynnikiem niezależnym mogą być uwarunkowania genetyczne, które dziecko dziedziczy po swoich rodzicach i ich krewnych. Część przyczyn zaistniała już w czasie życia płodowego. Upośledzenie umysłowe mogło zostać spowodowane przez kiłę, niedożywienie ciężarnej lub przyjmowanie przez nią niektórych leków. Negatywne skutki przynosi także spożywanie alkoholu i branie narkotyków w tym okresie.
Inne czynniki ryzyka związane są z porodem. Oprócz omówionego wyżej porażenia mózgowego wpływ na sprawność intelektualną może mieć urodzenie wcześniaka. Do przyczyn w trakcie rozwoju dziecka należą: urazy mechaniczne głowy, zakażenie AIDS, udar mózgu oraz choroby metaboliczne. Całkowite izolowanie od społeczeństwa może także przyczynić się do upośledzenia.