Jak rozpoznać tłuszczaka?

​Tłuszczak może pojawić się w najróżniejszych miejscach. Bywa, że nawet u małego dziecka. Ale nie jest groźny. Czym jest tłuszczak, jak go rozpoznać i jak należy go leczyć?

Tłuszczak - łagodny nowotwór

Tłuszczak należy do niegroźnych nowotworów. Jest to rodzaj guza powstający na skutek nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w jednym miejscu. Często da się przesuwać, jest miękki w dotyku. Najczęściej pojawia się u dorosłych między 40. a 60. rokiem życia. 

Najczęściej nie są bolesne i do tego stopnia nie przeszkadzają pacjentom w codziennym życiu, że nie przychodzą oni do lekarza. Nie jest to dobry pomysł. Tłuszczaki powinno się kontrolować i regularnie kontrolować.

Objawy tłuszczaka

Tłuszczaka nie należy ignorować i trzeba mu się bacznie przyglądać, bo choć pozornie niegroźny, można pomylić go z tłuszczomięsakiem, a ten już jest dość niebezpieczny. Tłuszczaka charakteryzuje to, że pod skórą tworzy się miękkie, wodniste zgrubienie, które pod wpływem nacisku palca zmienia swoje położenie oraz kształt. 

Reklama

Ból, który może występować przy tłuszczaku, odczujemy tylko wtedy, gdy położony on będzie blisko nerwów. Bywają tłuszczaki, które umiejscowione są na narządach wewnętrznych: na nerkach, wątrobie, jelicie grubym oraz okrężnicy. W takich przypadkach można odczuwać ból, czasami pojawia się też krwawienie z przewodu pokarmowego.

Przyczyny pojawienia się tłuszczaka

Najczęściej upatruje się przyczyn w predyspozycjach genetycznych. W związku z tym trudno mówić o profilaktyce, by zapobiec pojawieniu się tłuszczaka. Wyróżnia się za to czynniki mu sprzyjające: choroba Cowdena, zespół Gardena, choroba Madelunga oraz Dercuma.


CZYTAJ TAKŻE: 

Czym są czyraki i jak je leczyć?

Czy można zarazić się łuszczycą?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL