Jak rozpoznać tłuszczaka?
Tłuszczak może pojawić się w najróżniejszych miejscach. Bywa, że nawet u małego dziecka. Ale nie jest groźny. Czym jest tłuszczak, jak go rozpoznać i jak należy go leczyć?
Tłuszczak należy do niegroźnych nowotworów. Jest to rodzaj guza powstający na skutek nagromadzenia się tkanki tłuszczowej w jednym miejscu. Często da się przesuwać, jest miękki w dotyku. Najczęściej pojawia się u dorosłych między 40. a 60. rokiem życia.
Najczęściej nie są bolesne i do tego stopnia nie przeszkadzają pacjentom w codziennym życiu, że nie przychodzą oni do lekarza. Nie jest to dobry pomysł. Tłuszczaki powinno się kontrolować i regularnie kontrolować.
Tłuszczaka nie należy ignorować i trzeba mu się bacznie przyglądać, bo choć pozornie niegroźny, można pomylić go z tłuszczomięsakiem, a ten już jest dość niebezpieczny. Tłuszczaka charakteryzuje to, że pod skórą tworzy się miękkie, wodniste zgrubienie, które pod wpływem nacisku palca zmienia swoje położenie oraz kształt.
Ból, który może występować przy tłuszczaku, odczujemy tylko wtedy, gdy położony on będzie blisko nerwów. Bywają tłuszczaki, które umiejscowione są na narządach wewnętrznych: na nerkach, wątrobie, jelicie grubym oraz okrężnicy. W takich przypadkach można odczuwać ból, czasami pojawia się też krwawienie z przewodu pokarmowego.
Najczęściej upatruje się przyczyn w predyspozycjach genetycznych. W związku z tym trudno mówić o profilaktyce, by zapobiec pojawieniu się tłuszczaka. Wyróżnia się za to czynniki mu sprzyjające: choroba Cowdena, zespół Gardena, choroba Madelunga oraz Dercuma.
CZYTAJ TAKŻE: