Reklama

Jak sobie radzić z nadciśnieniem tętniczym?

Nadciśnienie tętnicze należy do przewlekłych chorób układu krążenia. Polega ono na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi. U osób cierpiących na to schorzenie, serce pracuje z podwyższonym wysiłkiem, co w efekcie powoduje wysokie ciśnienie skurczowe - górne.

W innych przypadkach nadciśnienia tętniczego zbyt zwężone naczynia krwionośne hamują przepływ krwi do góry. To z kolei powoduje wysokie ciśnienie rozkurczowe - dolne. 

By uznać, że mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym, przyjęto, że wartość mierzonego ciśnienia kształtuje się powyżej wartości prawidłowych, w granicach 140/90 mmHg.

Grupa najbardziej zagrożona nadciśnieniem tętniczym

Najczęściej nadciśnienie krwi stwierdza się u osób w przedziale wiekowym między 35. a 60. rokiem życia. Zauważa się jednak, że zwiększone tendencje ku temu schorzeniu występują u kobiet po okresie menopauzy.

Reklama

Najczęstsze przyczyny nadciśnienia tętniczego

Pośród przyczyn nadciśnienia tętniczego wyróżnia się takie, na które nie ma się wpływu, czyli obciążenia genetyczne, zaawansowany wiek czy obciążenie chorobami, takimi jak nadczynność tarczycy czy choroby nerek oraz takie, w których przypadku możemy mieć wpływ na to, czy zachorujemy. 

Możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze rzucając palenie, prowadząc aktywny tryb życia, unikając alkoholu, stresu i soli oraz normalizując poziom cholesterolu we krwi.

Objawy nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze może długo przebiegać bezobjawowo. Ale potwierdzić je mogą też potyliczne bóle głowy, zawroty głowy, krwawienia z nosa, łatwe męczenie się oraz zaburzenia snu, kołatania serca, szum w uszach i zaburzenia widzenia.

 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje