Reklama

Jakie działanie ma żyworódka?

​To bardzo prosta w uprawie, wiecznie zielona roślina, pochodząca z Madagaskaru. Żyworódkę można nazwać krótko: domową apteczką. Jeżeli wydaje się Wam, że nie ma na nią w domu miejsca, warto je szybko wyszukać.

Nie jest wymagająca, wybacza zapomnienie o podlewaniu. W swych grubych liściach bowiem gromadzi zapasy wody. W liściach tych też kryje całe bogactwo właściwości leczniczych. Nie bez przyczyny nazywa się żyworódkę rośliną stulecia!

Dobrodziejstwa żyworódki

Z liści i świeżych szczytów pędów możemy uzyskać miazgę, która zawiera całą moc dobroczynnych substancji: lawonindy, katechiny, witaminę C i mikroelementy: glin, magnez, selen, wapń, potas, krzem, mangan, miedź... to jeszcze nie wszystko. 

W efekcie żyworódka świetnie się sprawdza stosowana zewnętrznie jako okład, smarowidło, jak również spożywana. Dla tego drugiego rodzaju użycia znaleźć można sporo sprawdzonych przepisów. Działanie żyworódki w dużym skrócie można podzielić na bakterio- grzybo- i wirusobójcze, przeciwzapalne, przeciwprzesiękowe, regenerujące, biostymulujące.

Reklama

O czym trzeba pamiętać przy żyworódce

Bardzo łatwo ją rozmnożyć, z czego należy korzystać, gdyż moc leczniczą posiadają właśnie młode pędy. Nie należy dopuszczać do przygotowywania mikstur z żyworódki metalowych narzędzi, a jedynie drewniane. 

W żadnym razie niewskazane jest stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, jeżeli żyworódka ma być wykorzystana jako środek leczniczy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje