Kamienie w woreczku żółciowym. Groźne i bolesne złogi

Nieodpowiednia dieta oraz dodatkowo czynniki ryzyka wpływają na odkładanie się w drogach żółciowym złogów, które określa się jako kamienie w woreczku żółciowym.

Ich wielkość i ilość jest bardzo różna, mogą być małe jak ziarenka piasku, ale występują też kamienie większych rozmiarów, które przysparzają więcej problemów.

Kamienie w woreczku żółciowym - objawy

Pierwsze objawy najczęściej kojarzą się ze zwykłą niestrawnością i nie wskazują na to, że pojawiły się kamienie w woreczku żółciowym. Po zjedzeniu występują nudności i uczucie pełności w brzuchu. Dopiero atak kolki żółciowej wskazuje na prawdziwą przyczynę wcześniejszych dolegliwości układu pokarmowego. 

Nagle pojawia się silny ból nad pępkiem lub w miejscu prawego podżebrza. Mogą temu towarzyszyć mdłości i wymioty, gorączka wraz z dreszczami. Ból wywołany jest przez złogi przemieszczające się z pęcherzyka żółciowego. Jeśli kamień przesunie się do dwunastnicy, wówczas ból przechodzi. Taki atak kolki może trwać od kilku minut do kilku godzin. 

Reklama

Gdy jednak kamień utknie, może pojawić się stan zapalny i konieczność interwencji chirurgicznej. Poza tym złogi w przewodach żółciowych mogą wywołać żółtaczkę.  

Kamienie w woreczku żółciowym - leczenie

Można wyróżnić przy tej dolegliwości leczenie objawowe stosowane przy pomocy środków rozkurczowych, żółciopędnych i przeciwzapalnych. Przy ostrych atakach kolki rozciągającej się w czasie konieczna jest interwencja lekarska, która często kończy się zabiegiem chirurgicznym. 

Z planowych operacji, gdy kamienie w woreczku żółciowym doskwierają, należy wymienić usunięcie woreczka żółciowego. Obecnie wykonuje się to metodą laparoskopową.

Uważaj, co jesz

Dieta zapobiegająca powstawaniu kamieni to przede wszystkim dieta lekkostrawna i z regularnymi posiłkami. Należy spożywać pokarmy 4-5 razy dziennie bez zbyt długich przerw, aby nie wywoływać w ten sposób zastojów żółci. 

Pożywienie nie powinno być smażone, a jedynie gotowane. Należy wyeliminować tłuszcze zwierzęce zastępując je roślinnymi oraz unikać kawy, słodyczy i alkoholu.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wątroba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL