Kostniak kostninowy to nowotwór niezłośliwy
Jedną z chorób atakującą kości człowieka jest kostniak kostninowy (kostniak kostnawy). To najczęstszy typ raka kości, ale nie jest to nowotwór złośliwy. Dotyka on młodych ludzi w wieku od 5 do 40 lat i to głównie płeć męską.
Pojawiający się w kościach ból powysiłkowy, poranny i nocny oraz kruchość kości, to pierwsze objawy świadczące o tym, że organizm zaatakował kostniak kostninowy. Są to silne bóle, wywołujące czasem wymioty, na które stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Jest też wiele objawów współtowarzyszących: gorączka, ogólne zmęczenie, spadek masy ciała, anemia. Kostniak dotyka przede wszystkim kości czaszki, miednicy, łopatki i nasady kości długich oraz paliczków. 10% przypadków to kostniak kręgosłupa.
Najważniejsze badania to rentgen chorobowo zmienionego miejsca. Można też wykorzystać do tego tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Przydatne staje się często badanie scyntygraficzne przy podaniu radioizotopu, który rozkłada się w miejscu zaatakowanym przez kostniak. Dodatkowo przeprowadzone badania laboratoryjne (poziom fosfatazy zasadowej, wapnia zjonizowanego) dają informację o stopniu zaawansowania choroby.
Poza leczeniem zachowawczym przy pomocy NLPZ stosuje się operacje chirurgiczne. Głównie zabieg chirurgiczny polega na usunięciu guza. W łagodnych przypadkach nie ma konieczności stosowania radioterapii. Kostniak wymaga przede wszystkim obserwacji i kontroli, czy się nie rozwija.
***
Zobacz również: