Kretynizm - skutek niedoboru jodu

Choroba zwana kretynizmem lub matołectwem to wrodzony niedorozwój umysłowy, związany z niedoczynnością tarczycy, która wystąpiła już w życiu płodowym.

Choroba zwana kretynizmem lub matołectwem to wrodzony niedorozwój umysłowy, związany z niedoczynnością tarczycy, która wystąpiła już w życiu płodowym.

Objawy kretynizmu" style="vertical-align: middle;"> Skutkiem choroby jest przede wszystkim niedorozwój umysłowy i związane z nim trudności w mówieniu, ale ma ona również wpływ na zahamowanie prawidłowego rozwoju fizycznego. Osoby dotknięte tym schorzeniem są niskiego wzrostu, o nieproporcjonalnie dużej głowie i płaskim nosie. Często występuje u nich apatia i osłabienie, niezdolność do większego wysiłku i zaburzenia przemiany materii.Kretynizm - przyczyny

Przyczynę tak poważnych upośledzeń dobrze oddaje inne określenie choroby, dziś częściej używane: "wrodzony zespół niedoboru jodu". Początków schorzenia upatruje się w życiu płodowym - dotyczy sytuacji, kiedy ciężarna kobieta ma poważny niedobór jodu lub niewłaściwie leczoną niedoczynność tarczycy.

Wrodzony niedobór jodu - jak zapobiegać?

Ważne jest stosowanie odpowiedniej diety. Najbogatszym źródłem jodu są ryby morskie. W innych produktach spożywczych jego zawartość zależy od stężenia jodu w glebie,  a to niemal całym obszarze Polski (oprócz rejonów nadmorskich) jest niewystarczające. Dlatego też  w pierwiastek ten wzbogacana jest sól kuchenna.

Reklama

Kobiety cierpiące na schorzenia tarczycy, a planujące zajść w ciążę, powinny być bezwzględnie pod kontrolą endokrynologa, który ustali odpowiednią terapię.

Leczenie - czy jest możliwe?

Zmiany wywołane przez wrodzony niedobór jodu są nieodwracalne. Aby zapobiegać wystąpieniu dalszych zaburzeń, stosuje się preparaty na bazie jodu oraz syntetyczne hormony tarczycy. 

Odpowiednio dobrana terapia (którą chory musi stosować przez całe życie) może wspomagać przede wszystkim rozwój fizyczny, jednak warunkiem jej skuteczności jest jak najwcześniejsze podjęcie leczenia.


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: niedobór jodu | jod
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL