Kwas acetylosalicylowy. Kiedy jest niebezpieczny?

​Kwas acetylosalicylowy, czyli to co popularnie zwiemy aspiryną, jest stosowane przez nas często: w przeziębieniach, gorączce, przeciwbólowo. Niestety, nie znamy wszystkich faktów dotyczących kwasu acetylosalicylowego.

​Kwas acetylosalicylowy, czyli to co popularnie zwiemy aspiryną, jest stosowane przez nas często: w przeziębieniach, gorączce, przeciwbólowo. Niestety, nie znamy wszystkich faktów dotyczących kwasu acetylosalicylowego.

Kwas acetylosalicylowy - parę faktów

Kwas acetylosalicylowy, którego nazwę aspiryna zastrzegła sobie tylko jedna firma, jest niesterydowym lekiem przeciwzapalnym, który ze względu na swe wielokierunkowe działanie, od kilkudziesięciu lat jest jednym z najpopularniejszych leków. 

Jego zastosowanie wykorzystał już sam Hipokrates, a następnie kontynuowały średniowieczne zielarki uzyskując go z kory wierzby, a w zasadzie z jej soku, który zawiera salicylan.

Zastosowanie kwasu acetylosalicylowego

Kwas acetylosalicylowy, jak wiadomo, działa przeciwzapalnie, zwalcza gorączkę, łagodzi ból. Stosuje się go też w celu przeciwdziałania zawałowi serca, udarowi mózgu, w profilaktyce przeciwnowotworowej oraz w leczeniu zapaleń stawów.

Reklama

Ciąża a kwas acetylosalicylowy

Nie zaleca się używania w ciąży kwasu acetylosalicylowego, chyba że w małych dawkach i to w wypadku, gdy nie da się tego leku zastąpić bezpieczniejszym. Kwas acetylosalicylowy przywraca równowagę w organizmie kobiety, gdy zagraża jej oraz dziecku stan przedrzucawkowy.

Poza tym jednak jak najbardziej wskazane jest unikanie tego specyfiku, gdyż zwiększa ryzyko wystąpienia u płodu rozszczepu podniebienia, wad serca i mniejszej masy urodzeniowej. Kategorycznie zakaz używania kwasu acetylosalicylowego obowiązuje kobiety w pierwszym trymestrze.

Kwas acetylosalicylowy niewskazany...

U dzieci nie wolno stosować kwasu acetylosalicylowego co najmniej do 12 roku życia. Według niektórych zaś źródeł nawet szesnastolatek nie powinien po niego sięgać. Wrzody żołądka lub dwunastnicy to również zdecydowane przeciwwskazanie. Wszelkie choroby związane ze skazą krwotoczną, cukrzyca, astma - w tych wypadkach należy również kwas acetylosalicylowy zastąpić innym lekiem.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL