Marzną ci stopy? Koniecznie zbadaj tarczycę i serce

Na zimne stopy najczęściej skarżymy się zimą, kiedy to niskie temperatury i niedostatecznie ciepłe obuwie sprzyjają ich oziębieniu. U niektórych osób jednak dolegliwość ta pojawia się zupełnie niezależnie od pogody, niekiedy nawet w najbardziej upalne dni. Dlaczego tak się dzieje? Co może być tego przyczyną? Wyjaśniamy.

Zimne stopy a czynniki genetyczne

Czasami zimne stopy są uwarunkowane naszymi genami i nie są związane z obecnością żadnych nieprawidłowości. W takiej sytuacji często pojawiają się rodzinnie i problem ten występuje u kilku blisko spokrewnionych członków rodziny. Warto pamiętać, że genetyczne skłonności do zimnych stóp można rozpoznać dopiero wtedy, gdy całkowicie wykluczy się obecność innych możliwych przyczyn.

Reklama

Zimne stopy a problemy z krążeniem

Problemy z krążeniem krwi przez naczynia mogą być przyczyną uczucia zimnych stóp. Najczęściej są efektem rozwijających się zmian miażdżycowych tętnic zaopatrujących kończyny dolne w krew, szczególnie w tętnicy udowej. Oprócz uczucia chłodu w stopach tym zmianom może towarzyszyć ból stóp podczas chodzenia, a także zaburzenia czucia i nieprzyjemne mrowienia skóry w tej okolicy.

Marznące stopy a choroby serca

Serce jest najważniejszym mięśniem organizmu, który bezustannie pracuje, tłocząc utlenowaną krew do naczyń doprowadzających ją do wszystkich tkanek i komórek. Jest to niezwykle ważne zadanie, które wymaga odpowiednio dużej siły skurczu i prawidłowej pracy zarówno przedsionków, jak i komór serca. Niestety w przebiegu wielu chorób serca (np. niewydolności serca) generowana przez serce siła jest zbyt mała, aby efektywnie pompować krew na obwód do tkanek. Sprawia to, że mniej krwi dociera w obręb kończyn, co może prowadzić do uczucia ich zimności. Objaw ten mogą nasilać dodatkowo obrzęki stóp i kostek, które są częste u pacjentów z niewydolnym sercem.

Marznące stopy a niedoczynność tarczycy

Częstym objawem niedoczynności tarczycy (np. w przebiegu choroby Hashimoto) jest nietolerancja zimna, która może przejawiać się m.in. uczuciem zimnych stóp. Dzieje się tak, ponieważ hormony tarczycy uczestniczą m.in. w regulacji metabolizmu i uwalniania ciepła w organizmie. W przebiegu niedoczynności tarczycy produkcja ich jest zbyt mała, aby sprostać zapotrzebowaniu, co skutkuje pojawieniem się uciążliwych objawów, w tym ciągłym uczuciem zimna.

Zimne stopy jako objaw anemii (niedokrwistości)

Na zimne stopy mogą skarżyć się również pacjenci z anemią, zwaną inaczej niedokrwistością. Jest to stan, kiedy pod wpływem różnych czynników poziom hemoglobiny w organizmie spada poniżej normy. A hemoglobina zawarta w krwinkach czerwonych pełni bardzo ważną funkcję - transportuje tlen do wszystkich komórek organizmu. U osób z anemią tkanki mogą otrzymywać niewystarczającą ilość tlenu, co może wpływać na ich funkcjonowanie. Jednym z układów, który cierpi w przebiegu niedokrwistości, jest układ krwionośny. Jest to przyczyną problemów z krążeniem, co może wywoływać uczucie zimnych rąk i stóp.

Cukrzyca jako przyczyna zimnych stóp

Cukrzyca również może być przyczyną zimnych stóp. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak destrukcyjny wpływ na organizm mają długotrwałe poziomu cukru przekraczające normę. Jest on przyczyną trwałych zmian w śródbłonku naczyń krwionośnych, zarówno tych dużych, jak i małych. Przestają one właściwie pełnić swoją funkcję, co prowadzi do niedotlenienia wielu tkanek i narządów, oraz rozwoju odległych, przewlekłych powikłań cukrzycy. Jednym z nich jest neuropatia, która obok zaburzeń ukrwienia kończyn może być jedną z przyczyn uczucia zimnych rąk i stóp u pacjentów z cukrzycą. Często współwystępuje również z zaburzeniami czucia bądź nieprzyjemnymi "mrowieniami" (tzw. parestezjami).

Objaw Raynaud’a a zimne stopy

Objaw Raynauda jest to napadowy skurcz drobnych tętnic, najczęściej w obrębie rąk, jednak może też obejmować stopy. Jego przyczyn może być bardzo wiele, od czynników genetycznych, po choroby naczyń, reumatyczne czy choroby krwi. Objaw Raynauda przebiega w trzech fazach - zblednięcia palca, zasinienia, a na koniec zaczerwienienia i przekrwienia. Czasem niedotlenienie skóry w okolicy opuszek palców stóp, wynikające ze skurczu naczyń tętniczych, może prowadzić do rozwoju owrzodzeń bądź martwicy.

Niektóre leki mogą sprzyjać marznięciu stóp

Czasem uczucie zimnych stóp może być jednym z efektów ubocznych stosowania niektórych leków. Tę możliwość należy rozważyć szczególnie wtedy, gdy problem ten zbiegł się w czasie z rozpoczęciem bądź przyjmowaniem danego leku. Wśród leków mogących być przyczyną zimnych stóp zalicza się m.in.:

  • beta-blokery (np. propranolol, metoprolol), stosowane w obniżaniu tętna i ciśnienia tętniczego;
  • preparaty zawierające ergotaminę, stosowaną w leczeniu migrenowych bólów głowy;
  • pseudoefedryna, obecna w preparatach przeciw przeziębieniu;
  • niektóre leki przeciwnowotworowe (np. bleomycyna);
  • doustna antykoncepcja hormonalna;
  • interferon.

CZYTAJ TAKŻE

Nietypowy objaw chorej tarczycy. "Hashimotki" dobrze to znają

Pierwsze objawy żylaków nóg. Zauważysz, zanim się ujawnią pod skórą

Objawy niedoboru witaminy D. To musisz wiedzieć

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL