Na czym polega chiropraktyka?
Chiropraktyka to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, skupiająca się głównie na pracy z kręgosłupem. Ten rodzaj terapii manualnej opiera się na przekonaniu, że dogłębna analiza funkcjonowania narządu ruchu i odpowiednia technika usprawniająca harmonijne współdziałanie mięśni, stawów i układu nerwowego pozwala leczyć nie tylko schorzenia kręgosłupa, ale i wiele innych chorób, które swoje źródło mają w czynnościowych zaburzeniach narządu ruchu.
Chiropraktyka to rodzaj kręgarstwa - polega głównie na ręcznym manipulowaniu w obszarze układu ruchu (głównie kręgosłupa) w celu odpowiedniego ustawienia kręgów i przywrócenia równowagi mięśniowej. Stosowane są różne techniki manualne, tzw. chwyty, rozciąganie, masaże.
Specjaliści od tej formy terapii zapewniają, że leczenie chorób kręgosłupa może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Nieprawidłowe ustawienie kręgów często powoduje ucisk na nerwy rdzeniowe, co przekłada się na dolegliwości pozornie niezwiązane z narządem ruchu. Dla przykładu - dysfunkcje kręgosłupa szyjnego mogą powodować chociażby bóle i zawroty głowy, szum w uszach.
Ponieważ chiropraktyka związana jest z manipulowaniem w obszarze kręgosłupa, a zabiegi mają często dość intensywny charakter i niekiedy towarzyszą im nawet "chrupnięcia" w kręgach, metoda ta budzi wiele obaw. Z pewnością poddanie się leczeniu przez osoby nieposiadające odpowiednich kwalifikacji może mieć opłakane skutki, dlatego warto wystrzegać się kręgarzy-samouków.
Warto sprawdzić certyfikaty i świadectwa szkoleń, wybrać specjalistę z polecenia, który przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu przeprowadzi dokładny wywiad dotyczący naszego stanu zdrowia, badanie ortopedyczne czy neurologiczne lub zapyta o wykonane badania specjalistyczne (rentgen, rezonans magnetyczny czy tomograf).