Nerwica żołądka. Kiedy się pojawia i jak sobie z nią radzić?

Jednym z zaburzeń nerwicowych jest nerwica żołądka. Na skutek występowania stresu, lęków i niepokoju pojawiają się dolegliwości związane z układem pokarmowym.

Po rozpoznaniu jej przyczyn można podjąć leczenie terapeutyczne, a dolegliwości żołądkowe łagodzić dodatkowo domowymi sposobami.

Nerwica żołądka - objawy

 

Pojawiające się zaburzenia i dolegliwości związane z układem trawiennym w sytuacjach stresowych są objawem wskazującym, że może to być nerwica żołądka. Do szczególnych symptomów należą:

- brak apetytu

- mdłości

- wymioty

- biegunka

- ból żołądka

- ból głowy.

Towarzyszą temu także zmęczenie, problemy ze snem i późniejsze zatwardzenia. Pojawia się także rozdrażnienie i nerwowość.

Reklama

Nerwica żołądka - leczenie

Początek leczenia polega na określeniu stanu żołądka, wykluczeniu wrzodów lub rozpoczęciu leczenia pod tym kątem w przypadku ich wystąpienia. Leki uspokajające można podać dopiero wówczas, gdy nie wpłyną one negatywnie na układ pokarmowy. 

Choć i tak ich stosowanie ogranicza się do krótkich okresów, a główne leczenie opiera się na psychoterapii. Należy ustalić przyczyny, dlaczego nerwica żołądka się pojawiła i na tej podstawie prowadzić dalszą terapię.

Nerwica żołądka - sposobem na nią dieta i zioła

Choć główną przyczyną nerwicy żołądka jest stres, to jednak warto zmienić i dietę na bardziej lekkostrawną. Należy unikać potraw tłustych, smażonych oraz używek w postaci kawy i herbaty oraz alkoholi. 

Dobrym uzupełnieniem leczenia jest stosowania naparów z ziół. Herbatki z chmielu i rumianku pomogą ukoić nerwy, a z krwawnika i kopru wspomogą dodatkowo trawienie. Przydatne w rozładowaniu stresu mogą być też techniki relaksacyjne.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL