Nerwica żołądka. Kiedy się pojawia i jak sobie z nią radzić?
Jednym z zaburzeń nerwicowych jest nerwica żołądka. Na skutek występowania stresu, lęków i niepokoju pojawiają się dolegliwości związane z układem pokarmowym.
Po rozpoznaniu jej przyczyn można podjąć leczenie terapeutyczne, a dolegliwości żołądkowe łagodzić dodatkowo domowymi sposobami.
Pojawiające się zaburzenia i dolegliwości związane z układem trawiennym w sytuacjach stresowych są objawem wskazującym, że może to być nerwica żołądka. Do szczególnych symptomów należą:
- brak apetytu
- mdłości
- wymioty
- biegunka
- ból żołądka
- ból głowy.
Towarzyszą temu także zmęczenie, problemy ze snem i późniejsze zatwardzenia. Pojawia się także rozdrażnienie i nerwowość.
Początek leczenia polega na określeniu stanu żołądka, wykluczeniu wrzodów lub rozpoczęciu leczenia pod tym kątem w przypadku ich wystąpienia. Leki uspokajające można podać dopiero wówczas, gdy nie wpłyną one negatywnie na układ pokarmowy.
Choć i tak ich stosowanie ogranicza się do krótkich okresów, a główne leczenie opiera się na psychoterapii. Należy ustalić przyczyny, dlaczego nerwica żołądka się pojawiła i na tej podstawie prowadzić dalszą terapię.
Choć główną przyczyną nerwicy żołądka jest stres, to jednak warto zmienić i dietę na bardziej lekkostrawną. Należy unikać potraw tłustych, smażonych oraz używek w postaci kawy i herbaty oraz alkoholi.
Dobrym uzupełnieniem leczenia jest stosowania naparów z ziół. Herbatki z chmielu i rumianku pomogą ukoić nerwy, a z krwawnika i kopru wspomogą dodatkowo trawienie. Przydatne w rozładowaniu stresu mogą być też techniki relaksacyjne.