Objawy i leczenie przepukliny pachwinowej

Przepuklina pachwinowa jest nieprawidłowym przesunięciem się organów wewnętrznych lub ich części w miejsca, w których nie powinny się znajdować.

Przepuklina pachwinowa jest nieprawidłowym przesunięciem się organów wewnętrznych lub ich części w miejsca, w których nie powinny się znajdować.

Należy do przepuklin brzusznych. Najczęściej powstaje pod wpływem urazu, zbyt dużego wysiłku, może ją wywołać np. poród. Powłoki jamy brzusznej w efekcie opisanych czynników mogą ulec osłabieniu lub przedarciu. Skutkiem tego powstaje uchyłek otrzewnej. 

Wraz z fragmentem jelit wysuwa się on poza powłoki jamy brzusznej w okolicy pachwiny. To zjawisko nazywamy właśnie przepukliną pachwinową. Należy ona do najczęstszych postaci przepuklin.

Przepuklina pachwinowa - objawy

Przepuklinie pachwinowej zwykle towarzyszy ból, który wzmaga się zwłaszcza po wysiłku fizycznym. Stąd np. męczy śmiech, kaszel lub wydalanie stolca. Mogą pojawić się również zaparcia. 

Reklama

Stopniowo przepuklina pachwinowa powiększa się, gdy staje się widoczna, obserwujemy wypukłość, która daje się przesuwać i wduszać do środka.

Przepuklina pachwinowa - leczenie

Nie istnieje żaden domowy sposób na pomoc w przypadku przepukliny pachwinowej. Konieczna w tym schorzeniu jest operacja. Zadaniem chirurga operującego przepuklinę pachwinową jest wzmocnienie i rekonstrukcja słabszej części ściany brzucha. 

Najczęściej do tego typu operacji wykorzystuje się wszycie siatek, które zamykają wrota przepukliny i z czasem tworzą trwałą barierę zapobiegającą nawrotowi choroby. 

Operacji przepukliny pachwinowej nie należy się szczególnie obawiać, gdyż trwa ona około 40 minut i jest zaliczana do zabiegów bezpiecznych.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL