Pierwsze objawy zatrucia smogiem
W wielu miejscach Polski jakość powietrza jest fatalna. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że "dusimy się od smogu". Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza prowadzi do chorób układu oddechowego, chorób układu krążenia, na nowotworach skończywszy. Przez smog na całym świecie odnotowuje się każdego roku miliony przedwczesnych zgonów. Jeśli więc wiesz, że danego dnia prognozowana jest zła jakość powietrza, lepiej zostań w domu. Jeśli będziesz przebywać na zewnątrz bez odpowiedniego zabezpieczenia (czyt. maski antysmogowej), narażasz się na zatrucie.
Smog zagraża nam wszystkim. Są jednak osoby, które znajdują się w grupie szczególnego ryzyka.
Na zewnątrz, w dni ze smogiem, nie powinny przebywać dzieci. Ich układ odpornościowy i oddechowy są jeszcze niedojrzałe, przez co są bardziej podatne na infekcje. Odradza się rekreacyjnych spacerów z dziećmi, lekcji wychowania fizycznego na "świeżym" powietrzu czy też wypadów na lodowisko. Uważać musi też młodzież, a także osoby starsze i w podeszłym wieku (smog może m.in. przyczynić się do pogłębienia chorób już u nich występujących).
Gorsza jakość powietrza wpływa na zaostrzenie alergii i chorób układu oddechowego (astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc), dlatego osobom zmagającym się z tymi schorzeniami zaleca się pozostanie w domu. Smog niebezpieczny jest również dla chorych na mukowiscydozę - chorobę genetyczną wpływającą przede wszystkim na układ oddechowy i pokarmowy.
Warto zaznaczyć, że naczynia krwionośne zdrowych, młodych osób, są bardzo wrażliwe na negatywny wpływ smogu, więc osoby, u których już stwierdzono choroby układu krążenia, tym bardziej nie powinny przebywać na zewnątrz, kiedy smog dokucza najbardziej.
Kobiety w ciąży także muszą unikać aktywności, kiedy jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Ekspozycja na smog może spowodować m.in. wady wrodzone u płodu (jak wykazano, toksyny zawieszone w powietrzu, a wdychane przez matkę, przedostają się bowiem do nienarodzonego dziecka). Negatywne skutki prenatalnej ekspozycji na zanieczyszczenia atmosferyczne zauważalne są także na późniejszym etapie rozwoju. U dzieci obserwuje się m.in. zmniejszoną powierzchnię płuc (są bardziej narażone na rozwój astmy oskrzelowej czy alergii), a także wolniejszy rozwój w porównaniu z rówieśnikami, których matki nie były narażone na wdychanie smogu.
Jeśli nie należysz do grupy szczególnego ryzyka, ale otrzymałeś alert z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa informujący o złej jakości powietrza, lub codziennie sprawdzasz wskaźniki i wiesz, że poziom zanieczyszczeń jest wysoki, powinieneś zrezygnować z wszelkiej aktywności na zewnątrz. Wystrzegaj się też otwierania okien, bo tak tylko "wpuszczasz" smog do środka.