Pierwsze objawy zatrucia smogiem

W wielu miejscach Polski jakość powietrza jest fatalna. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że "dusimy się od smogu". Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza prowadzi do chorób układu oddechowego, chorób układu krążenia, na nowotworach skończywszy. Przez smog na całym świecie odnotowuje się każdego roku miliony przedwczesnych zgonów. Jeśli więc wiesz, że danego dnia prognozowana jest zła jakość powietrza, lepiej zostań w domu. Jeśli będziesz przebywać na zewnątrz bez odpowiedniego zabezpieczenia (czyt. maski antysmogowej), narażasz się na zatrucie.

Smog. Kto powinien zostać w domu?

Smog zagraża nam wszystkim. Są jednak osoby, które znajdują się w grupie szczególnego ryzyka.

Na zewnątrz, w dni ze smogiem, nie powinny przebywać dzieci. Ich układ odpornościowy i oddechowy są jeszcze niedojrzałe, przez co są bardziej podatne na infekcje. Odradza się rekreacyjnych spacerów z dziećmi, lekcji wychowania fizycznego na "świeżym" powietrzu czy też wypadów na lodowisko. Uważać musi też młodzież, a także osoby starsze i w podeszłym wieku (smog może m.in. przyczynić się do pogłębienia chorób już u nich występujących).

Gorsza jakość powietrza wpływa na zaostrzenie alergii i chorób układu oddechowego (astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc), dlatego osobom zmagającym się z tymi schorzeniami zaleca się pozostanie w domu. Smog niebezpieczny jest również dla chorych na mukowiscydozę - chorobę genetyczną wpływającą przede wszystkim na układ oddechowy i pokarmowy. 

Reklama

Warto zaznaczyć, że naczynia krwionośne zdrowych, młodych osób, są bardzo wrażliwe na negatywny wpływ smogu, więc osoby, u których już stwierdzono choroby układu krążenia, tym bardziej nie powinny przebywać na zewnątrz, kiedy smog dokucza najbardziej.

Kobiety w ciąży także muszą unikać aktywności, kiedy jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Ekspozycja na smog może spowodować m.in. wady wrodzone u płodu (jak wykazano, toksyny zawieszone w powietrzu, a wdychane przez matkę, przedostają się bowiem do nienarodzonego dziecka). Negatywne skutki prenatalnej ekspozycji na zanieczyszczenia atmosferyczne zauważalne są także na późniejszym etapie rozwoju. U dzieci obserwuje się m.in. zmniejszoną powierzchnię płuc (są bardziej narażone na rozwój astmy oskrzelowej czy alergii), a także wolniejszy rozwój w porównaniu z rówieśnikami, których matki nie były narażone na wdychanie smogu.

Jeśli nie należysz do grupy szczególnego ryzyka, ale otrzymałeś alert z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa informujący o złej jakości powietrza, lub codziennie sprawdzasz wskaźniki i wiesz, że poziom zanieczyszczeń jest wysoki, powinieneś zrezygnować z wszelkiej aktywności na zewnątrz. Wystrzegaj się też otwierania okien, bo tak tylko "wpuszczasz" smog do środka. 

Zatrucie smogiem. Objawy

Jeśli stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest wystarczająco wysokie, możesz doświadczyć całego szeregu objawów. Ich intensywność i "zestaw" mogą się różnić w zależności m.in. od stanu zdrowia czy wieku.

Pierwszym objawem zatrucia smogiem jest uporczywy, ciągły ból głowy. Łatwo go przypisać chociażby niewyspaniu czy zmęczeniu, ale jego przyczyną jest zła jakość powietrza. Wraz z bólem głowy mogą pojawić się problemy z koncentracją, pamięcią i uwagą, uczucie "ciężkiej głowy" i chroniczne zmęczenie. Możliwe są zawroty głowy

Objawem trudnym do przeoczenia jest kaszel. Pojawia się, ponieważ toksyczne substancje unoszące się w powietrzu podrażniają układ oddechowy. Obecność smogu może też wywoływać ból gardła, uczucie gryzienia/drapania, chrypkę, a nawet duszności i trudności z oddychaniem. Częstymi dolegliwościami są również pieczenie oczu (uczucie piasku pod oczami, czerwone oczy, łzawienie) i swędzenie w nosie.

W wyniku ekspozycji na smog może pojawić się ból w klatce piersiowej. Z badań wynika, że zanieczyszczenie powietrza wiąże się także ze wzrostem ciśnienia tętniczego

Na skutek działania smogu wiele dolegliwości ulega nasileniu, ale stajemy się też bardziej podatni na choroby i nawracające infekcje. To dlatego, że smog osłabia funkcje obronne organizmu. Często zdarzają ci się przeziębienia? Już wiesz, kogo, a raczej co za to winić. 

Czytaj także: 

Czy noszenie maseczek może wywołać grzybicę płuc? Lekarka obala popularny mit

Zła jakość powietrza w Krakowie. Wina za smog leży poza miastem

Polscy naukowcy: Smog ma duży wpływ na zakażenia koronawirusem

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: smog
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL