Reklama

Rzęsistkowica u kobiet

Rzęsistkowica jest chorobą pasożytniczą atakującą drogi moczowo-płciowe. Wywołują ją pierwotniaki rzęsistki (Trichomonas). Przenosi się głównie drogą płciową, ale jest też możliwość zarażenia poprzez używania wspólnego ręcznika lub gąbki do mycia. Częściej dotyka kobiet i rozwija się w pochwie lub cewie moczowej, a jeśli już wystąpi u mężczyzn to atakuje w gruczole krokowym.

Rzęsistkowica - objawy

Gdy rzęsistkowica rozwija się w pochwie, zauważalne są charakterystyczne objawy:

- pieniste upławy o żółtej lub zielonkawej barwie

- pieczenie i swędzenie w pochwie

- przykry zapach

- ból podczas współżycia.

W przypadku zakażenia układu moczowego dochodzić może: silny ból przy oddawaniu moczu i pieczenie w cewie moczowej (dysuria), swędzenie sromu, parcie na pęcherz oraz częstomocz. 

Przy przewlekłej postaci można zauważyć mikroskopijne zmiany w nabłonku szyjki macicy i pochwy. Po udanym leczeniu uszkodzenia te się regenerują.

Reklama

Diagnostyka i leczenie

Przy objawach wskazujących na infekcję pochwy należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza ginekologa. Pobierze on wymaz z pochwy i/lub z cewki moczowej, na podstawie którego zostanie ustalona przyczyna dolegliwości. Po potwierdzeniu, że jest to rzęsistkowica, zostanie wdrożona antybiotykoterapia. 

Konieczne jest przeprowadzenie leczenia również u partnera kobiety. W przypadku nieleczenia może doprowadzić do przewlekłych stanów zapalnych oraz do niepłodności, a u kobiet w ciąży może spowodować przedwczesny poród. 

Przy tego typu chorobach istotne jest zapobieganie przed ich rozprzestrzenianiem się. Zapewnić to może stały partner, odpowiednia codzienna higiena oraz zachowanie ostrożności w toaletach miejskich i basenach.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje