Serotonina a autyzm u dzieci

​Serotonina to hormon, którego niedobór u dzieci może wywołać poważne konsekwencje.

​Serotonina to hormon, którego niedobór u dzieci może wywołać poważne konsekwencje.

Co to jest serotonina?

Serotonina to hormon, który reguluje prace ośrodkowego układu nerwowego i układu pokarmowego jako tzw. neuroprzekaźnik. Oznacza to, że jego zadaniem jest przekazywanie sygnałów między neuronami, a także z komórek nerwowych do mięśniowych oraz gruczołowych. Określana "posłańcem organizmu" serotonina, działa antydepresyjnie i reguluje pracę układu pokarmowego.

Rola serotoniny w organizmie

Serotoninę kojarzymy potocznie jako tzw. "hormon miłości". Rzeczywiście, u osób zakochanych jej poziom jest wysoki, ale również chwiejny. Powoduje to wahania nastrojów, popadanie w skrajności - od euforii po czarną rozpacz. Serotonina ma znaczącą rolę w kontrolowaniu naszego apetytu, to jej zawdzięczamy energię życiową. 

Reklama

To od niej zależy nasz spokojny sen, to ona też reguluje ciśnienie krwi oraz cykl miesiączkowy. Bardzo ważną rolę odgrywa w organizmach dzieci - np. sprawne funkcjonowanie systemu termoregulacji u niemowląt uzależnione jest właśnie od serotoniny.

Serotonina u dzieci autystycznych

Badania wykazały, że dzieci z autyzmem mają niski poziom tego hormonu. Niedobór serotoniny może zakłócać im zdrowy, spokojny sen. W nocy zachodzi biosynteza serotoniny w inny hormon - melatoninę. Zarówno jeden, jak i drugi hormon, wpływają na regulację snu, a ich niedobór powoduje stany depresyjne i zmęczenie. 

Niski poziom serotoniny powoduje dezorientację w odbieraniu sygnałów ze świata zewnętrznego, co jest właśnie jednym z objawów autyzmu - zaburzeniom ulega równowaga systemu nerwowego. Wiele autystycznych dzieci ma problemy z trawieniem, którego sprawny przebieg właśnie od serotoniny zależy. Jest wiele sposobów, by podnieść poziom serotoniny w sposób naturalny - warto po nie sięgnąć.INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL