Serotonina a autyzm u dzieci
Serotonina to hormon, którego niedobór u dzieci może wywołać poważne konsekwencje.
Serotonina to hormon, który reguluje prace ośrodkowego układu nerwowego i układu pokarmowego jako tzw. neuroprzekaźnik. Oznacza to, że jego zadaniem jest przekazywanie sygnałów między neuronami, a także z komórek nerwowych do mięśniowych oraz gruczołowych. Określana "posłańcem organizmu" serotonina, działa antydepresyjnie i reguluje pracę układu pokarmowego.
Serotoninę kojarzymy potocznie jako tzw. "hormon miłości". Rzeczywiście, u osób zakochanych jej poziom jest wysoki, ale również chwiejny. Powoduje to wahania nastrojów, popadanie w skrajności - od euforii po czarną rozpacz. Serotonina ma znaczącą rolę w kontrolowaniu naszego apetytu, to jej zawdzięczamy energię życiową.
To od niej zależy nasz spokojny sen, to ona też reguluje ciśnienie krwi oraz cykl miesiączkowy. Bardzo ważną rolę odgrywa w organizmach dzieci - np. sprawne funkcjonowanie systemu termoregulacji u niemowląt uzależnione jest właśnie od serotoniny.
Badania wykazały, że dzieci z autyzmem mają niski poziom tego hormonu. Niedobór serotoniny może zakłócać im zdrowy, spokojny sen. W nocy zachodzi biosynteza serotoniny w inny hormon - melatoninę. Zarówno jeden, jak i drugi hormon, wpływają na regulację snu, a ich niedobór powoduje stany depresyjne i zmęczenie.
Niski poziom serotoniny powoduje dezorientację w odbieraniu sygnałów ze świata zewnętrznego, co jest właśnie jednym z objawów autyzmu - zaburzeniom ulega równowaga systemu nerwowego. Wiele autystycznych dzieci ma problemy z trawieniem, którego sprawny przebieg właśnie od serotoniny zależy. Jest wiele sposobów, by podnieść poziom serotoniny w sposób naturalny - warto po nie sięgnąć.