Stłuszczenie wątroby - objawy, które powinny zaniepokoić
Jak możesz rozpoznać, że cierpisz na stłuszczenie wątroby? Okazuje się, że to schorzenie bardzo długo może przebiegać bezobjawowo. Istnieją jednak pewne sygnały alarmowe, które powinny wzmóc twoją czujność i skłonić do wizyty u specjalisty.
Pacjenci ze stłuszczeniem wątroby do lekarza zwykle trafiają późno, także dlatego, że obraz całości zaciemniają dodatkowo objawy kojarzone z ewentualnymi chorobami towarzyszącymi.
O co chodzi? Symptomy takie jak m.in. uogólnione złe samopoczucie, zaburzenia snu, przewlekłe zmęczenie, osłabienie, niechęć do podejmowania aktywności fizycznej czy podwyższony poziom stężenia glukozy we krwi łatwo przypisać innym istniejącym dolegliwościom, albo wręcz zbagatelizować. Nie każdy domyśli się, że w ten sposób także wątroba może wołać o pomoc.
Stłuszczenie wątroby to choroba, która występuje w dwóch postaciach - alkoholowej (wywołanej nadmiernym spożywaniem alkoholu) i niealkoholowej. Dodatkowo, każda z nich może przebiegać z obecnością procesu zapalnego lub bez niego.
Jeśli stłuszczeniu wątroby nie towarzyszy proces zapalny, zwykle przez długi czas nie daje ono żadnych objawów. Niekiedy pacjent jest jednak w stanie wyczuć dotykiem, że wątroba jest powiększona bądź odczuwać dyskomfort w nadbrzuszu/prawym podżebrzu.
Objawy wskazujące na stłuszczeniowe zapalenie wątroby to przede wszystkim wspomniany już ból w prawym podżebrzu, powiększona wątroba, nudności i wymioty, poczucie osłabienia, rzadziej - powiększenie śledziony.
W przypadku alkoholowego zapalenia wątroby dodatkowym symptomem bywa żółtaczka i wodobrzusze.