Zgubione klucze i zapominanie to początek. Objawy pojawiają się po latach
Butelka wina wieczorem lub kilka piw na spotkaniu z przyjaciółmi to dla niektórych sposób na relaks lub spędzenie wolnego czasu. Regularne spożywanie alkoholu ma jednak olbrzymi wpływ na zdrowie człowieka w krótkim czasie, jednak po wielu latach systematycznego przyjmowania alkoholu, organizm narażony jest na rozwinięcie bardzo niebezpiecznej choroby, jaką jest demencja alkoholowa. Początkowo objawy są łagodne, a chorzy nie identyfikują ich z trybem życia, jednak z biegiem czasu choroba przejmuje kontrolę nad codziennością. Jak rozpoznać początki demencji?
Demencja alkoholowa lub otępienie alkoholowe to rodzaj upośledzenia funkcji poznawczych, który występuje w wyniku intensywnego spożywania alkoholu przez długi czas. Definicja otępienia alkoholowego wymienia upośledzenie wyższych funkcji korowych: pamięci, myślenia, orientacji, uczenia się, mowy, a także zaburzenia motywacji oraz zachowań społecznych. Otępienie alkoholowe stwierdza się, gdy objawy utrzymują się przez okres co najmniej sześciu miesięcy i obejmują upośledzenie wyższych funkcji korowych.
Nadużycie alkoholu może doprowadzić do demencji przypominającej np. chorobę Alzheimera. Różni się jednak tym, że może być odwracalna, jeśli
zostanie wcześnie wykryta. Zaburzenie to jest wciąż mało znane i często lekceważone. Otępienie alkoholowe niekiedy określane jest jako wtórny analfabetyzm, ponieważ w zaawansowanej demencji alkoholowej zaburzone może być również odtwarzanie wcześniej nabytych informacji.
Nie jest definitywnie ustalone, czy alkohol ma bezpośredni toksyczny wpływ na komórki mózgowe, czy uszkodzenie to jest spowodowane brakiem witaminy B1 czyli tiaminy. Alkohol wpływa na wchłanianie i wykorzystanie tiaminy, której wymagają komórki nerwowe do prawidłowej pracy, w tym wytwarzania energii z cukru. Chroniczny brak witaminy B1 może trwale uszkodzić komórki nerwowe.
Każdy, kto pije nadmierne ilości alkoholu przez lata, może rozwinąć u siebie demencję alkoholową. Najbardziej są nią zagrożeni mężczyźni wypijający tygodniowo co najmniej 50 jednostek alkoholu (niecałe 7 butelek wina albo 28 dużych piw) i kobiety pijące ponad 35 jednostek alkoholu (niecałe 5 butelek wina albo 20 dużych piw) tygodniowo.
Jedna standardowa jednostka alkoholu (SJA) to 10 g lub 12,5 ml czystego alkoholu etylowego. Duże piwo (500 ml) 4,5 proc. ma 18 g alkoholu, czyli to 1,8 SJA. Kieliszek wina (175 ml) 12 proc. ma 16,8 g alkoholu - 1,68 SJA. Butelka wina to 7,2 SJA.
Objawy demencji alkoholowej są różne dla każdego pacjenta i uzależnione od rodzaju demencji alkoholowej. Na wczesnym etapie demencji alkoholowej objawy są subtelne i trudne do zauważenia. Mogą być odbierane jako wynik roztargnienia i koncentracji na alkoholu.
Jakie objawy wskazują na rozwój demencji alkoholowej? Oto kilka z nich:
- mogą wystąpić subtelne problemy z pamięcią, takie jak częste gubienie przedmiotów, (wystarczy, że podczas przygotowywania jedzenia ktoś zadzwoni, a chorzy zapominają o włączonej kuchence i wracają np. do oglądania telewizji’), chory nie może przypomnieć sobie niedawnych wydarzeń,
- pojawiają się problemy z zapamiętywaniem nowych informacji,
- występują zaburzenia procesów związanych z planowaniem, liczeniem, myśleniem i rozumieniem przekazywanych treści,
- chorzy mogą mieć większe trudności z podejmowaniem złożonych decyzji i wyrażaniem siebie,
- pojawiają się stany apatyczne i zobojętnienie, albo niezrozumiałe dla otoczenia wybuchy złości, impulsywność, drażliwość lub nieuzasadniona euforia
- występuje zanik krytycyzmu, utrata poczucia przyzwoitości, brak dbałości o wygląd, brak poszanowania dla innych osób, okresy ordynarnego żartowania.
Na późniejszym etapie demencji alkoholowej objawy się nasilają:
- występują poważniejsze zaniki pamięci,
- codzienne czynności zaczynają sprawiać faktyczne problemy,
- chory może zapominać o członkach rodziny i bliskich przyjaciołach,
- pojawiają się trudności z komunikowaniem się,
- chory może zacząć słyszeć, widzieć lub wierzyć w rzeczy, które nie są prawdą,
- problemy z orientacją w czasie i przestrzeni,
- może dojść do zaniku móżdżku. Do objawów móżdżkowych zaliczamy: zaburzenia chodu (poszerzona postawa, chwiejny chód) i trudności w utrzymaniu pozycji stojącej.
Na ostatnim etapie demencji alkoholowej objawy są bardzo poważne:
- chory potrzebuje pomocy przy jedzeniu i kąpieli,
- chory może zachowywać się nieprzewidywalne i nieskrępowanie,
- komunikacja dla pacjenta jest trudna, a nawet niemożliwa.
CZYTAJ TAKŻE:
Demencja nie jest chorobą starców. Jak rozpoznać objawy?
Co dzieje się z mózgiem, kiedy pijesz? Wpływ alkoholu na organizm
Drętwieją ci ręce? To nie musi być niedobór ani magnezu, ani potasu