​Wszawica - swędzący problem. Jak ją wyleczyć?

Wszawica to choroba występująca u ludzi i zwierząt, związana głównie ze zmianami skórnymi, których przyczyną są wszy - niewielkie, acz bardzo kłopotliwe owady żywiące się krwią.

Rodzaje wszawicy

Wszawica odzieżowa - występuje rzadko, jedynie wśród osób nieprzestrzegających zasad higieny. Wesz żywi się krwią człowieka, ale bytuje w odzieży, pościeli. Powoduje silne swędzenie i zmiany na skórze wywołane ukąszeniami, występujące w miejscach styku skóry z zarażoną odzieżą. Leczenie nie jest skomplikowane - zwykle wystarczy kąpiel, zmiana ubrania i dezynfekcja odzieży zainfekowanej przez pasożyty.

Wszawica łonowa - przenosi się głównie przez kontakty seksualne, ale również przez używanie tej samej odzieży. Wszy bytują głównie w okolicy wzgórka łonowego, powodując nasilony świąd tych okolic.

Reklama

Wszawica głowy - wywoływana przez wesz ludzką, najbardziej rozpowszechniona wśród dzieci przedszkolnych i szkolnych. Łatwo przenosi się przez kontakt z osobą zarażoną lub wspólne używanie grzebieni, szczotek, ozdób do włosów, ręczników czy pościeli. Pasożyty lokalizują się na owłosionej skórze głowy, wywołując swędzenie, spowodowane ugryzieniami i powstającym w miejscach ugryzień stanem zapalnym.

Jak rozpoznać wszawicę?

Charakterystycznym objawem jest nasilony świąd, który powinien skłonić do dokładnego obejrzenia swędzących obszarów ciała. Dorosłe wszy są niewielkie, maksymalnie niespełna 5 milimetrów. 

Rozmnażają się bardzo szybko, składając jaja (gnidy), które wielkością przypominają główkę szpilki. Na skórze mogą pojawić się niewielkie ranki, grudki, zaczerwienienia.

Wszawica - jak leczyć?

Preparaty do zwalczania wszy są dostępne w aptekach bez recepty. Należy zastosować je zgodnie z ulotką, zwykle zalecane jest powtórzenie kuracji po pewnym czasie. 

Jednocześnie trzeba zdezynfekować używane szczotki i grzebienie, a także wyprać w wysokiej temperaturze pościel i ubrania, warto dodatkowo wyprasować je gorącym żelazkiem.



INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL