Z tymi chorobami musisz zostać w domu. Unikniesz ciężkich powikłań

Nie każda infekcja wiąże się z bardzo złym samopoczuciem, dlatego niektórzy nie ograniczają swoich codziennych aktywności nawet, jeśli są chorzy. W niektórych chorobach wyjście na spacer czy krótka wizyta w sklepie jest niewskazana. Nie tylko dlatego, że zachodzi obawa zarażenia innych osób, ale przede wszystkim powikłań, które mogą wystąpić z powodu nieprzestrzegania zaleceń lekarskich. Z jakimi chorobami nie można wychodzić i ile powinno trwać leczenie w domu?

Kiedy nie można wyjść z domu z chorobą?

Wyjście na spacer czy zakupy do sklepu w trakcie trwania infekcji jest uzależnione przede wszystkim od tego, o jakiej chorobie mowa. Wiele osób jest przekonanych o tym, że wyjście na spacer - zwłaszcza w mroźną pogodę - pozwoli na szybszy powrót do zdrowia, ponieważ "wymrożenie wirusów i bakterii" na mrozie skróci czas choroby.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wychodzenia z domu są jednak choroby zakaźne - takie, które łatwo przenoszą się między ludźmi drogą kropelkową czy po kontakcie z przedmiotami, których dotykał chory.

Wówczas chory ma obowiązek pozostać w domu, ponieważ narażenie osób trzecich na potencjalne zagrożenie grozi karą grzywny zgodnie z Ustawą o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z dnia 5 grudnia 2008 roku.

Reklama

To jednak nie wszystko, ponieważ przebywanie na zewnątrz z innymi chorobami, może stanowić zagrożenie dla samego chorego, wiązać się z pogorszeniem objawów lub powikłaniami groźnymi dla zdrowia, a czasem życia.

Czy z przeziębieniem można wyjść na zewnątrz?

Przeziębienie zazwyczaj objawia się katarem, kaszlem, pogorszonym samopoczuciem i osłabieniem organizmu. Czasem wystąpić może gorączka lub stan podgorączkowy.

W przypadku pojawienia się gorączki, nie zaleca się wychodzenia z domu. To reakcja organizmu na toczący się stan zapalny, w którym najlepiej pozostać w łóżku, pamiętając o odpowiednim nawodnieniu i odpoczywając.

Jeśli przeziębienie przebiega bez podniesionej temperatury ciała, nie ma przeciwwskazań do wyjścia na krótki spacer czy po zakupy.

Czy z anginą można wychodzić z domu?

Angina, czyli zapalenie migdałków, najczęściej o podłożu bakteryjnym, jest chorobą wymagającą wdrożenia antybiotykoterapii. Choroba przebiega zazwyczaj z wysoką gorączką, ogólnym osłabieniem, bólem gardła i tym samym problemami z przyjmowaniem pokarmów i płynów.

W przypadku anginy u dzieci, bezwzględnie powinny one pozostać w domu i nie uczęszczać do szkół i przedszkoli. Tak samo w przypadku osób dorosłych - angina powinna skłonić do pozostania w domu, odpoczynku w łóżku i regularnym przyjmowaniu antybiotyków.

Ponadto chory z anginą zaraża przez długi czas, nawet do 3 tygodni po ustąpieniu objawów, dlatego ważna jest szybka izolacja pacjenta oraz jak najszybciej wdrożone leczenie.

Powikłania anginy są groźne dla zdrowia, dlatego nie warto narażać się na nie. Do najcięższych powikłań zalicza się zapalenie nerek, gorączkę reumatyczną, uszkodzenie mięśnia sercowego.

Czy z zapaleniem spojówek można wychodzić z domu?

Zapalenie spojówek - o czym nie każdy wie - najczęściej przebiega w wyniku zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Oznacza to, że chorobą tą można się zarazić, dlatego w przypadku zapalenia spojówek konieczne jest pozostanie w domu i kilkudniowa izolacja.

Zapalenie spojówek objawia się swędzeniem, pieczeniem i łzawieniem oczu. Stają się one zaczerwienione i często pojawia się ropny wysięk. Wyjście na zewnątrz wiąże się z nasileniem objawów - mróz, silny wiatr a do tego promienie słoneczne mogą spotęgować objawy, a nawet doprowadzić do uszkodzenia rogówki.

Czy z zapaleniem oskrzeli można wychodzić na spacer?

Zapalenie oskrzeli to częsta infekcja w okresie zimowym, która dotyczy nie tylko dzieci ale także dorosłych. W przebiegu zapalenia dochodzi do zakażenia wirusami, które powodują nadreaktywność oskrzeli. Manifestuje się ona kaszlem, który nasila się pod wpływem niektórych bodźców.

Kaszel staje się bardziej męczący po ekspozycji na ciepłe jak i zimne powietrze, ale także wilgoć czy zanieczyszczenia. Wychodzenie na zewnątrz z zapalaniem oskrzeli niesie ze sobą ryzyko powikłań w postaci zapalenia płuc.

Zwłaszcza zimą narażenie oskrzeli na działanie smogu, mroźnego powietrza, zanieczyszczeń powietrza jest niezwykle niebezpieczne i może zakończyć się hospitalizacją. Zapalenie oskrzeli zazwyczaj trwa około 7 dni i w tym czasie nie zaleca się spacerów.

Zapalenie ucha - jak długo trzeba zostać w domu?

Zapalenie ucha to infekcja wywołana bakteriami, która może dotyczyć ucha zewnętrznego, środkowego lub wewnętrznego. W zależności od objawów i podłoża choroby - leczenie może być zróżnicowane. Bakteryjne podłoże zakażenia zawsze wymaga antybiotykoterapii, jednak co ważne - ustąpienie objawów nie zawsze oznacza całkowite wyleczenie.

W zapaleniu ucha można wychodzić na spacery, nawet w zimne dni. Istotne jest, by osłaniać uszy, jednak tylko czapką. Nie należy wkładać do przewodu słuchowego żadnych zatyczek ani waty, ponieważ ucho musi mieć zapewnioną cyrkulację powietrza.

Przeciwwskazaniem przy zapaleniu ucha są wizyty na basenie - długotrwała kąpiel oraz utrzymująca się wilgoć w uchu może potęgować objawy, wydłużać czas leczenia i stwarzać doskonałe warunki do dalszego rozprzestrzeniania się bakterii, co może grozić powikłaniami.

Należy pamiętać, że zapalenie ucha nie jest wywołane zimnym wiatrem czy mrozem, a wirusami lub bakteriami. Zmiana temperatury może nasilać objawy, powodować bóle głowy oraz ucha, jednak nie należy całkowicie zamykać przewodu słuchowego.


CZYTAJ TAKŻE:

Przeszedł grypę i wyjawia: "W klatce miałem piekło". Przed objawami przestrzega innych

RSV, grypa i covid w natarciu. Po czym poznać, z czym mamy do czynienia?

Tak też przebiega zapalenie płuc. Nietypowe objawy nie budzą podejrzeń

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroby zakaźne | przeziębienie | zapalenie płuc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL