Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni 2023? Przychodnie mogą przeżywać oblężenie

W 2023 roku zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z 25 na 26 marca. Tego dnia przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Zmiana czasu powodować może nieprzyjemne objawy. Szacuje się, że dotyczyć one mogą nawet 25 proc. populacji. To m.in. problemy ze snem, brak apetytu, problemy żołądkowe oraz ogólne pogorszenie samopoczucia. Opisywane objawy mogą mieć bardzo poważne skutki. Badania pokazują, że zmiana czasu na letni zwiększa ryzyko zawałów, wypadków i urazów w miejscu pracy. Czy można temu zapobiec?

Zmiana czasu na letni - kiedy nastąpi?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2023 roku nastąpi w nocy z 25 marca na 26 marca. Wtedy przestawimy zegarki z godziny 2:00 na godzinę 3:00. Od dawna mówiło się o ujednoliceniu czasu przez cały rok, jednak wszystko wskazuje na to, że najbliższa zmiana nie będzie wcale ostatnią. Raz na pięć lat wydawany jest komunikat Komisji Europejskiej, który określa wspólną godzinę dla wszystkich państw UE. Zgodnie z nim, czas zimowy i letni obowiązuje na ternie Unii Europejskiej, co najmniej do 2026 roku.

W zeszłym roku plany co do zniesienia zmiany czasu zdementowało nawet Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Z oświadczenia MRiT wynikało, że prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią.

Reklama

Bolesne objawy zmiany czasu. Cierpi co czwarty Polak

Nie ma jednak wątpliwości, że zdecydowana większość z nas nie lubi zmiany czasu. Kilka lat temu, Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje publiczne na ten temat. Wynikało z nich, że aż 90 proc. badanych chciałoby ujednolicenia czasu przez cały rok. Skąd ta zgodność? Nie ma wątpliwości, że zmiana czasu powodować może nieprzyjemne objawy. Szacuje się, że dotyczyć to może nawet 25 proc. populacji. 

O jakich dolegliwościach mówimy? To przede wszystkim problemy ze snem, brak apetytu, problemy żołądkowe oraz ogólne pogorszenie samopoczucia. U niektórych pacjentów zaobserwować można także depresję sezonową. Zmiana czasu odbija się również na naszym układzie odpornościowym, co skutkuje zwiększoną tendencją do infekcji, zwłaszcza o podłożu bakteryjnym i wirusowymi. Powyższe objawy dotyczą zwykle zarówno zmiany czasu na letni, jak i zmiany czasu na zimowy. 

Zmiana czasu sprzyja zawałom. Lekarze spodziewają się wzmożonego ruchu na SOR-ach

Badania pokazują jednak, że możemy mówić również o objawach, które występują wyłącznie latem. W poniedziałek - tuż po zmianie czasu - zaobserwować można znaczący wzrost przypadków zawałów mięśnia sercowego oraz wypadków i urazów w miejscu pracy, które mogą mieć związek z niewystarczającą ilością snu. Wzrasta również liczba udarów niedokrwiennych. Zmiana czasu sprzyja także spożywaniu substancji psychoaktywnych, chociaż uważa się, że zimą sięgamy po nie nieco chętniej.

Zmiana czasu na letni - jak radzić sobie z objawami?

Specjaliści uważają, że w pewien sposób można zminimalizować nieprzyjemne objawy związane ze zmianą czasu na letni. Należy jednak zadbać o to odpowiednio wcześnie.

Już kilka dni przed zmianą czasu warto kłaść się spać odrobinę wcześniej. Dzięki temu nasz organizmu uniknie szoku spowodowanego nagłym skróceniem snu. We wcześniejszym zasypianiu pomóc mogą rolety lub żaluzje. W tym czasie warto unikać dodatkowej kawy, napojów energetycznych i popołudniowej drzemki. Innym pomysłem jest wcześniejsza pobudka. 

Cztery dni przed zmianą czasu spróbujmy obudzić się 15 minut wcześniej. Z każdym kolejnym dniem skracajmy sen o następne 15 minut. Dzięki temu nasz organizm automatycznie przyzwyczai się do nowego czasu.

Istotne jest również to, jak rozpoczniemy poniedziałek. Tego dnia pamiętajmy o odpowiedniej diecie, która doda naszemu organizmowi energii. Warto postawić m.in. na kaszę gryczaną lub jaglaną, komosę ryżową, nasiona chia, pestki dyni, masło orzechowe, gorzką czekoladę lub orzechy.

CZYTAJ TAKŻE:

Spanie w ten sposób odbija się na zdrowiu. Nie popełniaj tego błędu

Zakwaszenie organizmu - fakty i mity

Jak brak hormonu szczęścia wpływa na organizm?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL