Hugh Jackman przez lata walczył z nawracającym rakiem skóry. Opowiada o objawach
Hugh Jackman od lat apeluje o używanie kremów z filtrem. To dlatego, że on sam przez bardzo długi czas tego nie robił, a później wykryto u niego raka skóry. W 2013 roku poinformował, że lekarze zdiagnozowali u niego raka podstawnokomórkowego skóry. Zmianę usunięto, ale choroba kilka razy wracała. Jak objawia się rak podstawnokomórkowy skóry? Gdzie najczęściej się lokalizuje? Wyjaśniamy.
Hugh Jackman to australijski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, znany m.in. z roli Wolverine’a w serii "X-Men". Ma 54 lata. 10 lat temu, w 2013 roku, zdiagnozowano u niego raka podstawnokomórkowego skóry. Do wizyty u lekarza namówiła go żona, której podejrzany wydał się pieprzyk na nosie aktora. Zmianę usunięto, a Jackman apelował: "Proszę, nie bądź tak głupi jak ja. Badaj się. I używaj kremów przeciwsłonecznych!".
W jednym z wywiadów Jackman przyznał, że diagnoza była dla niego zaskoczeniem. "To zawsze trochę szok, gdy słyszy się słowo 'rak'" - mówił. Jednocześnie przyznał, że dorastając, nigdy nie używał kremów z filtrem, więc był "najlepszym kandydatem" do tego, by zachorować.
Od 2013 roku rak kilka razy powracał. Ostatni alarm z kwietnia 2023 roku okazał się fałszywy - biopsja dała wynik negatywny. Dzieląc się wynikami badań, ponowił apel do fanów, aby chronili się przed słońcem, stosując kremy z filtrem, bez względu na porę roku.
Rak podstawnokomórkowy jest najczęściej występującą postacią raka skóry. Wywodzi się z nierogowaciejących komórek warstwy podstawnej naskórka i występuje głównie u przedstawicieli rasy białej. Rozwija się zwykle w lokalizacjach szczególnie eksponowanych na działanie promieniowania słonecznego - w zdecydowanej większości rak na głowie i szyi, choć lekarze podkreślają, że może rozwinąć się na dowolnym obszarze ciała, w tym także w obrębie błon śluzowych. Zachorowalność jest największa w Australii - to właśnie stamtąd pochodzi Jackman.
Rak podstawnokomórkowy charakteryzuje się zazwyczaj wolnym przebiegiem, rzadko powoduje przerzuty. W stadium miejscowego zaawansowania może naciekać i niszczyć otaczające tkanki, w tym struktury kostne, powodując znaczne defekty kosmetyczne. Cechuje go skłonność do miejscowej wznowy.
Rak podstawnokomórkowy skóry może przybierać kilka postaci. Wyróżnia się:
- postać guzkowo-wrzodziejącą,
- postać barwnikową,
- postać twardzinopodobną,
- postać powierzchniową,
- postać włóknisto-nabłonkową.
Najczęściej jest to nieduży guzek otoczony wałowatym brzegiem. Zwykle lokalizuje się w okolicy skrzydełka nosa lub małżowiny usznej. Może zawierać znaczną ilość barwnika, co nasuwa skojarzenie z czerniakiem.
Niepokój powinna wzbudzić też niewielka ranka pokryta strupem. Jeśli strup cyklicznie odpada, odsłaniając niewielkie owrzodzenie, a następnie ranka szybko pokrywa się nowym strupem, może to być objaw raka.
Zmiana płaska łub płasko-wyniosła, łuszcząca się i zaczerwieniona, także może świadczyć o raku podstawnokomórkowym skóry.
Rozpoznanie wstępne ustala się na podstawie badania podmiotowego i charakterystycznego dla raka podstawnokomórkowego obrazu klinicznego. Rak podstawnokomórkowy skóry cechuje się dość charakterystycznym wyglądem, dlatego lekarz łatwo może wysunąć podejrzenie choroby. Pomocne w postawieniu rozpoznania jest zastosowanie dermatoskopu (to badanie całkowicie nieinwazyjne), ale złotym standardem w rozpoznawaniu raków skóry jest badanie histopatologiczne.
Leczenie najczęściej polega na chirurgicznym usunięciu zmiany wraz z marginesem zdrowych tkanek. Niekiedy (głównie wtedy, gdy rak ma dużą średnicę i znajduje się w obszarze, w którym wycięcie jest trudne lub wręcz niemożliwe), stosuje się radioterapię.
Możliwe jest również stosowanie metod niezabiegowych, ale, jak podkreślają eksperci, są to metody o mniejszej skuteczności. Zalicza się do nich stosowanie maści z chemioterapeutykiem oraz maści z lekiem immunomodulującym.
CZYTAJ TAKŻE:
Lekarka pokazała, jak wygląda czerniak. Tam mało kto go szuka w tym miejscu
Witamina D chroni przed czerniakiem skóry. Nowe badanie
Uszkodzenia i mutacje DNA oraz rak skóry. Lampy UV do paznokci szkodliwe?