Mastektomia - jakie są wskazania do amputacji piersi?

Rak piersi jest najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym u kobiet. Szacuje się, że występuje on aż u jednej na pięć kobiet chorujących na nowotwory. Zabieg mastektomii jest niekiedy najważniejszą operacją - przedłużającą i ratującą życie wielu chorych. Czym jest mastektomia? Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

Czym jest mastektomia?

Mastektomia, nazywana inaczej zabiegiem amputacji piersi, jest chirurgicznym usunięciem gruczołu piersiowego razem z powięzią mięśnia piersiowego większego. Wykonuje się ją, kiedy nie można przeprowadzić operacji oszczędzającej piersi, czyli wtedy, gdy:

Reklama
  • rozpoznany nowotwór posiada wiele ognisk pierwotnych bądź należy do typu mięsaków;
  • stwierdzono nawrót miejscowy po leczeniu oszczędzającym pierś;
  • proces nowotworowy jest zbyt zaawansowany, aby wykonać operację oszczędzającą (guz jest większy niż trzy cm);
  • obecnych jest 4-9 przerzutów do węzłów chłonnych (cecha N2 nowotworu).

Jak przebiega zabieg mastektomii?

Amputację piersi przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Celem operacji jest nie tylko całkowite usunięcie gruczołu piersiowego, ale również węzłów chłonnych pachowych, jeśli stwierdzono w nich obecność przerzutów. Wykonuje się cięcie skośne lub eliptyczne, które obejmuje brodawkę, otoczkę sutkową i zmianę nowotworową. 

Usunięty gruczoł i węzły chłonne są wysyłane do badania histopatologicznego w celu określenia wielkości guza, rodzaju nowotworu, a także stopnia zaawansowania. Dzięki tym informacjom można odpowiednio zaplanować dalsze leczenie, które ma na celu maksymalnie zwiększyć szanse całkowitego wyleczenia.

Możliwe powikłania po mastektomii

Do rozwoju powikłań po mastektomii może dojść nawet w przypadku operacji wykonywanych przez najbardziej doświadczonych chirurgów. Nawet jeśli po zabiegu pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, zespół medyczny zrobi wszystko, aby pomóc pacjentce. Najczęściej występujące powikłania w przypadku mastektomii są łagodne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia - może pojawić się ból barku, ramienia i chrypka lub utrudnione przełykanie śliny, mijające zwykle w ciągu kilku godzin, maksymalnie do kilku dni po operacji.

Po operacji mogą wystąpić także poważniejsze powikłania. 

Do powikłań wczesnych, tzn. pojawiających się od razu po zabiegu lub po kilku godzinach i dniach, należą:

  • reakcje alergiczne na podane środki znieczulające lub przeciwbólowe,
  • zapalenie żył, tkanki podskórnej lub skóry w miejscu podania zastrzyków,
  • krwawienie pooperacyjne,
  • uszkodzenie nerwów pachy.

Do późnych powikłań zaliczamy:

  • powikłania zakrzepowo-zatorowe, szczególnie w przypadku długotrwałego unieruchomienia w łóżku,
  • zaburzenia gojenia rany pooperacyjnej,
  • wznowę nowotworu.

Nawrót choroby nowotworowej, niestety, może pojawić się w każdym okresie od przeprowadzenia zabiegu, najczęściej jednak mija od trzech do pięciu lat. Każda kobieta musi regularnie stawiać się na badania kontrolne mające na celu monitorowanie aktywności choroby i ewentualne jak najszybsze wykrycie wznowy nowotworu.

Mastektomia z rekonstrukcją

Operacja mastektomii dla wielu kobiet może wydawać się wyrokiem - niekiedy bardzo ciężko jest sobie poradzić z wizją życia bez jednej lub obu piersi. Na szczęście możliwe jest przeprowadzenie zabiegu rekonstrukcyjnego. 

W celu odtworzenia odpowiedniego kształtu wykorzystuje się własne mięśnie chorej lub specjalne protezy. Zazwyczaj wykonuje się ją po zakończeniu całego cyklu leczenia, czyli po operacji, chemio- i radioterapii, jednak w niektórych ośrodkach może być wykonana bezpośrednio po wykonaniu mastektomii.

Rekonwalescencja po mastektomii

Pacjentka po zabiegu amputacji piersi spędza w szpitalu około tygodnia. Rehabilitacja wdrożona już w pierwszej dobie od operacji jest niezwykle istotna i ma na celu zwiększenie ruchomości i siły mięśniowej kończyny po stronie operowanej piersi. Istotne jest również zapobieganie obrzękowi limfatycznemu, który zwykle pojawia się po roku od zabiegu. W tym celu zaleca się automasaż i terapię ułożeniową z wykorzystaniem klina, która poprawia przepływ limfy i jej drenaż. Dodatkowo zaleca się również pielęgnację dłoni przy pomocy kremów nawilżających i unikanie skaleczeń, a także unikanie obciążania ręki po stronie zabiegu. 

Mastektomia jest dla każdej kobiety wielkim przeżyciem również w sferze psychicznej. Z tego powodu bardzo istotne jest zapewnienie opieki psychologicznej, aby pomóc kobiecie w adaptacji do nowej rzeczywistości. 

Czytaj także: 

Oto, które wyniki cytologii są sygnałem alarmowym

Paulina Młynarska przeszła podwójną mastektomię

Piersi: W jakie mity nie warto wierzyć?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rak piersi | mastektomia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL